Kategorisiz

Sevgililer Günü Tarihi

Dünyanın birçok ülkesinde her yıl 14. Şubat'ta kutlanan Sevgililer Günü, ya da diğer adıya Aziz Valentin Günü'nün tarihi milattan sonra 200'lü yıllara kadar gidiyor.

Sevgililer Günü hakkında bir kaç efsane olsa da, en çok kabul gören hikayelerden biri şu:

Eski Roma İmparatorluğu’nda 14 Şubat günü Roma tanrıçalarının kraliçesi, evlilik ve kadınlık tanrıçası olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapıldığından halk için çok önemli bir gündü. Ayrıca bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu. Gençler için büyük bir önem taşıyan bu bayramda, gençler bir araya geliyor ve aşklarını yaşıyorlardı.

Hangi genç kızın, hangi genç erkek ile çift oluşturacağı Lupercalia Bayramı'nın arife günü eski bir gelenek olan çekiliş sonucunda belli oluyordu. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde ismi yazılı olan kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı ve bu birliktelikler genellikle evlilikle sonlanıyordu.

Zalim bir hükümdar olan İmparator 2. Claudius, ordusunda savaşacak asker bulamadığı için nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen çiftleri gizlice evlendirmeye devam etti. Ancak imparator durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ı Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Bu tarihten sonra Lupercalia Bayramı’nın arife gününe denk gelen 14 Şubat’ta Sevgililer Günü kutlanmaya başlandı.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.