Hamilelik

Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum Yapılır Mı?

Sezaryen doğumdan sonra kadınlar yeniden hamile kaldıklarında normal doğum yapamıyor. Ancak yeni sezaryen yöntemleri ile kadınlar, sezaryenden sonra normal doğum da yapabiliyor.

İlk hamileliğinde sezaryen doğum yapan hamileler, genellikle ikinci doğumunda da sezaryen olması gerektiğini düşünüyor. Ancak uzmanlar bu bilginin yanlış olduğunu belirtiyor.

Sezaryen Doğum Nedir?

Doğum zamanı yaklaşmış ya da gelmiş olan bebeğin, uterusa karından kesik yapılmasıyla alınmasına sezaryen denir. Bu cerrahi operasyon çoğunlukla genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Fetal geliş bozukluklarında, bebeğin iri olması durumunda, plasentanın rahim ağzını tamamen kapatması durumunda, bebekte bazı anormalliklerin bulunmasında (örneğin, karın duvarının kapanmamış olması) sezaryen uygulanır. Ayrıca annede doğum korkusu ya da vajinismus (vajinanın istemsiz kasılması) olması, kordon sarkması gibi durumlarda da sezaryen uygulanır.

Sezaryen doğum annenin emzirmesine engel değildir. Sezaryen doğum yapan anneler, normal doğum yapanlar gibi bebeklerini emzirebilir ancak anne bebeği emzirirken bazı sorunlarla karşılaşabilir. Annenin cerrahi girişim sonrası ağrısı emzirmeyi unutturabilecek kadar fazla olabilir ve bebeğini emzirebilmek için kucakta tutmakta zorlanabilir. Sezaryen doğum yapan annelerin ilk 24 saatte gerek anestezinin etkisinde olmaları gerekse cerrahi girişim nedeniyle hareketlerinin kısıtlanması nedeniyle desteklenmeleri gerekir.

Sezaryen Doğumdan Sonra, Normal Doğum Yapılabilir

Sezaryen ile doğum yapan kadınların, bundan sonraki hamileliklerinde de sezaryen olması gerektiği düşüncesinin klasik sezaryen yönteminden kaynaklanıyor. Sezaryen yönteminin değiştiğini ve artık kadınların sezaryen olduktan sonra normal doğum yapabilir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğumda Risk Düşük

Sezaryen doğum yapmış olan kadınların, normal doğum yapmalarında düşük bir risk olduğunu belirtiliyor. Dünya genelinde transfer kesi olarak adlandırılan sezaryen yönteminin uygulandığını ve hastaların bu şekilde normal doğum gerçekleştirilebiliyor.

sezaryen doğum hakkında bilgi

Normal Doğum için Sezaryenin Üzerinden 2 Yıl Geçmeli

Kadınların sezaryen doğum yaptıktan sonra, normal doğum yapmalarında binde 3 oranında risk payı bulunuyor. Sezaryenden sonra, normal doğum yapabilmek için ise sezaryen doğumunun üzerinden en az 2 yıl geçmesi gerekiyor.

İlk hamileliğinde ya da sonraki hamileliklerinde sezaryen doğum yapmış olan kadınların, normal doğumlarını suni sancı dahi almadan gerçekleştirebileceğini söyleyen uzmanlar, doğum yapacak olan kadınların bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.