Çocuk Gelişimi

Sıcaklarda Yaz İshallerine Karşı Dikkatli Olun

Sıcak havalarda daha hızlı üreyen bakteriler, çeşitli sindirim yolu problemlerine yol açabildiği gibi, yazın çok sık görülen ishaller çocuk sağlığına ciddi zarar verebiliyor.Hasta Çocuk

Sıcak havalarda en fazla görülen hastalıkların başında gelen yaz ishallerine karşı çocukları korumak için tavsiyelerde bulunan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Gastroentereloji Uzmanı Prof.Dr. Raşit Vural, çocukların tükettiği besinlere ve bulunduğu ortamların hijyenik olmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıkları, besinlerin çok hızlı bozulmasına ve bakterilerin çok çabuk üremesine neden olduğu gibi, bu besinleri tüketen çocuklar sindirim yolu hastalıkları ile karşılaşabiliyor.

Çocuklar Ellerini Sık Sık Yıkamalı

Yaz aylarında görülen ishalden korunmak için hijyene önem verilmesi gerekiyor. Bu nedenle çocukların sık sık ellerini yıkaması ve günde en az bir kere ılık duş alması gerekiyor. Çocukların bilhassa dışarıda vakit geçirdikten sonra, ellerini iyice yıkaması önem taşıyor.El Temizliği

Sıvı Tüketimine Dikkat Edilmeli

Çocukların yaz aylarında bol miktarda sıvı tüketmesi büyük önem taşıyor. Taze sıkılmış meyve suyu, ev yapımı limonata ya da suyun sık sık içilmesi şart olduğu gibi, ebeveynlerin çocukların fazla sıvı alması nedeniyle yemek yemeyeceğini algısına kapılmaması gerekiyor.

Sağlıksız Soslardan Uzak Durun

Hardal, krema, ketçap ve mayonez gibi katkı maddesi içeren soslar, yaz aylarında hızlı bir şekilde enfekte olabiliyor. Özellikle dışarıda tüketilen yiyeceklerde sağlıksız sosların kullanılmaması önem taşıyor.Soslar

Sağlıklı Bakteriler Vücudu Koruyor

Yaz ishali sorunuyla karşılaşmamak için zararlı mikroorganizmalara karşı önlem almak gerektiği gibi, bağırsaklarda yaşayan sağlıklı bakterilerin de artırılması gerekiyor. Bağırsak sağlığı için yaz aylarında yoğurt, ayran, peynir ve taze mevsim meyveleri tüketilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Raşit Vural, probiyotik içeren preparatlardan da yararlanılabileceğini söyledi.

Sıcak havalarda; bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olan çocuklarda sıklıkla görülen yaz ishallerine karşı önlem oluşturmak ve çocukların sağlığını korumak için besin maddelerinin temizliğine dikkat etmek gerektiği gibi, düzenli beslenme, yeterli uyku ve bol sıvı tüketimi gibi kıstaslara da özen göstermek gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir