Hamilelik

Sigara kullanımının bebek üzerindeki olumsuz etkileri

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, nikotinin hamileliğin oluşmasında ve hamileliğin doğuma kadar sağlıklı bir şekilde sürmesi üzerinde fazlasıyla olumsuz etkileri olduğunu bilmesi gerekir.

Sigara ile alınan nikotin, yumurtalıklardaki hücreleri etkiler, yumurtaların genetik anomalilere daha fazla eğilimli olmasına yol açabilir. Menopoz öncesinde sigara kullanan kadınların yumurtaları, sağlıklı yumurta üretmeye karşı koyabilir ve bu durum erken menopoza yol açabilir.

Sigara kullanımı, doğal yollarla hamile kalmayı zorlaştırabilir, düşükleri hızlandırabilir.

Sigara sadece kadınları değil, erkekleri de olumsuz etkiliyor

Nikotin, sadece kadınların değil, erkeklerin de üreme sistemlerini etkiler. Bu etkilenme kadınlara oranla daha az seviyede olsa da günde 1 veya 2 paket sigara içen erkeklerin spermlerinde daha fazla hareket ve şekil bozukluklarına rastlanır.

Erkeklerin yoğun sigara kullanımı, sigara kullanmayan eşlerini pasif içici durumuna getirmelerine ve yine nikotinden olumsuz yönde etkilenmelerine yol açar.

Sigara kullanımı sonucu alınan nikotin ve karbonmonoksit, bebeğe sunulan kanın kısıtlanmasına ve azalmasına neden olur. Sigara kullanımı, anne adayında iştahsızlığa neden olur ve bu durum bebeğe sunulması gereken besin miktarında da azalmaya yol açar. Kan ve besin eksiklikleri, anne adayının düşük veya erken doğum yapma ihtimalini arttırır. Tüm bunlar, bebeğinizde ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.