Çocuk Haberleri

Sigma Xi’ye Seçilen Türkiyeli Bilim İnsanı, En Genç Kadın Üye Oldu

Kimyager Dr. Hayriye Merve Yurdacan, dünyanın en eski ve prestijli bilim topluluklarından biri olan Sigma Xi’ye üye seçildi.Sigma Xi

Aralarında Albert Einstein, Enrico Fermi, Francis Crick ve James Watson gibi bilim insanlarının bulunduğu Sigma Xi’ye üye olarak kabul edilen Dr. Hayriye Merve Yurdacan, aynı zamanda kuruluşa seçilen en genç kadın üye oldu.

Sigma Xi’ye kabul edilerek Türkiye için de önemli bir başarıya ulaşan Hayriye Merve Yurdacan, Yeditepe Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği eğitimi aldı, üniversite yıllarında değişim öğrencisi olarak gittiği ABD’de, USC’de yaz dönemi araştırmacısı olarak görev yaptı. Başarılı bilim insanı, daha sonra üniversitenin kimya bölümünde doktora eğitimini tamamladı. 2011’de kimya alanında “En İyi Öğretim Üyesi” seçilen H. Merve Yurdacan, 2014 yılında USC Eğitimde Mükemmellik Merkezi tarafından “Üstün Başarılı Asistan Ödülü”ne layık görüldü.

Komitede, üstün başarı gösteren bilim insanlarına fon sağlanması ve kadınların bilime aktif katılımı konularında görev alacağını ifade eden H. Merve Yurdacan, “Kadınların bilimde temsilinin artması konusunda çalışmalar yapacak olmak beni heyecanlandırıyor.” dedi.

Hayriye Merve Yurdacan,10 yıldır ABD’de bilimsel araştırmalarına devam ediyor ve Intel’deki görevi dışında USC’den profesörlerle geliştirdiği su arıtma projesi üzerinde çalışıyor. Bu projeyle daha az enerji ve az maliyetle kirli suyu ya da deniz suyunu temiz suya çevirmeyi hedeflediklerini belirten Yurdacan’ın, USC ile devam eden bilimsel çalışmalarından dört patenti bulunuyor.

(Kaynak: NTV)
Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir