Hamilelik

Sivrisinekler En Çok Hamileleri Isırıyor

Hamilelik döneminde gerçekleşen metabolizma hızındaki artış, sivrisineklerin hamileleri daha fazla ısırmasına yol açıyor. Alerjik reaksiyonlara ve sıtma hastalığına yol açabilen sivrisineklerden korunmak için hamilelerin bazı önlemler alması gerekiyor.

Hamileler Sivrisinekler Tarafından Daha Fazla Isırılıyor

Nemli bölgelerde daha hızlı çoğalan sivrisinekler, vücut ısısı yüksek olan ve fazla terleyen insanlara daha fazla yöneliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Doktor Figen Akın, hamilelik döneminde vücuttaki metabolizma hızının arttığını ve bu nedenle hamilelerin sivrisineklerden daha fazla zarar görebildiğini söyleyerek, hamilelere önerilerde bulundu.Hamilelikte Sivrisinek Isırığı

Sivrisineklerden Korunma Yolları

Sivrisinek tarafından ısırıldığınızda, ısırılan bölgeye buz veya kolonya uygulayarak kaşıntının önüne geçebileceğiniz gibi, sivrisinekleri uzaklaştırmaya yarayan koruyucu spreyler de kullanabilirsiniz. Ancak zararlı kimyasal maddeler içerebilen bu maddeler, sağlığa zarar verebildiği gibi, hamilelerde alerjik reaksiyonlara da neden olabiliyor. Bu nedenle, kimyasal kovucular yerine doğal kovucuların tercih edilmesi önem taşıyor.

Sivrisineklere Karşı Doğal Kovucular

Karanfil, okaliptüs, nane, lavanta, biberiye gibi bitkilerin yağlarını bir bardak suyun içerisine damlatarak, sivrisineklerden korunabileceğiniz gibi, fesleğen bitkisi ile de sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz. Yatarken, uzun kollu giysiler giyinmesi de sivrisinek taarruzlarını azalttığı gibi, sıcak havalarda uzun kollu giysiler ile uyumak, pişik gibi sorunlara yol açabiliyor.

Metabolizma hızı artışı nedeniyle sivrisinekler tarafından daha fazla ısırılan hamileler, doğal kovucular kullanarak sivrisinekleri uzaklaştırabileceği gibi, alerjisi olan hamile kadınların bebek ve anne sağlığı açısından, ek önlemler alması önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.