Çocuk Kulübü

Skateboard (Kaykay) Nedir?

Skateboard, Türkçe adıyla kaykay, 1950’li yıllardan sonra ABD’de ortaya çıkmış bir spordur. 1981 yılında kurulan Ulusalararası Kaykay Federasyonu (NSA) ile ABD’de büyük ilgi görmeye başlayan kaykay sporu, dünyanın her bölgesinde özellikle çocuklar ve gençlerin yaygın yaptığı sporlardan biridir. Skateboard, denge geliştiren bir spor olduğu gibi, erken yaşta başlandığında daha başarılı bir şekilde yapılabilir. Ancak her spor dalı gibi, skateboard yapmak için de hiçbir zaman geç sayılmaz.Skateboard (kaykay) nedir

Kaykay Nasıl Yapılır?

Kaykay yaparken tahta, ayakkabı, kask, dirseklik, dizlik gibi malzemelere ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra, kaykay tahtası her zeminde kayamayacağından, kaykay yapılacak alanın da seçilmesi gereklidir.

Skate tahtası kullanım türüne göre farklı malzemelerden üretilebilir. Tekerlekleri tahtaya bağlayan ve ‘truck’ olarak adlandırılan parça da farklı malzemelerden yapılabilir. Tekerleklerin uzunluğu ve genişliği ile truckların kalitesi skate yaparken son derece önemlidir.

Kaykay yaparken kullanılması gereken güvenlik malzemeleri seçiminde de dikkatli olmak önemlidir. Ağır olmayan bir kask, diz ve dirsek bölgesine tam oturan dirseklikler ve dizlikler, eldivenler ve omuzluk gibi güvenlik ekipmanlarının kullanılması son derece önemlidir. Güvenlik ekipmanlarının vücuda uygun olması ve hareket kabiliyetini sınırlandırmaması son derece önemlidir.kaykay

Kaykay Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Trafiğin yoğun olduğu yollarda kaykay yapmamaya dikkat edin.
  • Kaykay yaparken; dizlik, dirseklik, kask gibi güvenlik ekipmanlarınızı mutlaka kullanın.
  • Yeni bir hareket denerken, güvenli bir yerde olduğunuzdan ve güvenlik ekipmanlarınızın tam olduğundan emin olun.
  • Rampada aynı anda birden fazla kişinin kaymaması gerektiğini unutmayın.
  • Yokuş aşağı kayarken dikkatli olun ve hızlı kaymamaya özen gösterin.
  • Kaykay yapmak için skatepark ya da kalabalık olmayan zemini uygun parkları tercih edin.
  • Zemini düzenli olmayan bölgelerde kaymamaya dikkat edin.

Kaykay Nerede Yapılır?

Kaykay için en uygun alanlar, özel olarak dizayn edilmiş skateparklardır. Ancak Türkiye’deki skatepark sayısı yeterli olmadığından, zemini uygun olan parklarda ve meydanlarda da kaykay yapılabilir. Bununla birlikte İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi kalabalık şehirlerde belediyelere ait olan ya da özel kuruluşların sahibi olduğu skateparklar bulunmaktadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.