0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde soğuk algınlığı, bebeğin beslenme ve uyku düzenini bozabilir ve bebeğin huysuzlanmasına neden olabilir. Bebeği soğuk algınlığından korumak için bazı güçlendirici önlemler almak ve doktor kontrolünden geçmek önemlidir. 

Bebeğinizin soluk renkli, iştahsız halinden ve burun tıkanıklığından soğuk algınlığına yakalandığını anlayabilirsiniz. Bebeğinizin gözleri şiş, kuru ya da ıslak gözükebilir ve ateşi çıkabilir.

Bebeğiniz hastalığı hafif geçiriyorsa, onu evde rahatlatabilirsiniz. Ateşi düşmüyor ve nefes almakta sorun yaşıyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

bebeklerde soğuk algınlığı

  • Bebeğinize anne sütü ve bol bol sıvı verin.
  • Bebeğiniz burnu tıkalı olduğu için meme emmekte zorlanabilir.
  • Bebeğinizin burnu akıyorsa, uyku sırasında akıntının dışarı çıkması için, altına havlu koyarak bebeğinizin başını hafifçe yükseltebilirsiniz. Ayrıca buhar makinesi veya ısıtıcının üzerine koyacağınız su dolu bir kap, odanın havasını nemlendirerek, bebeğinizin soluk alışını kolaylaştırır ve uyku sırasında rahatlamasını sağlar.
  • Kesinlikle doktora danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

Bebeğiniz tüm önlemlere rağmen ateşleniyorsa, nefes alışı zor ve çok hızlıysa, göğsünden hırıltılı sesler ve tok öksürükler duyuluyorsa, sıvı almayı reddediyorsa, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.