Çocuk Kulübü

Sömestir Tatilinde Neler Yapılabilir?

Sömestir tatilinde neler yapılabilir? 2017 sömestir tatili 2O Ocak’tan sonra başlıyor. Okulun ilk yarısında dersler seni yormuş olmalı. İyi bir tatili hak ettin. Peki sömestir tatilinde eğlenceli etkinlikler neler, tatil nasıl değerlendirilmeli, tatilde ders çalışmalı mısın? En eğlenceli sömestir tatili planlarını senin için hazırladık.

1. Kartopu Oyna!

Kar Topu - Sömestr Etkinlikleri

Eğer bulunduğun şehirde kar yağarsa, kartopu oynayarak eğlenceli vakit geçirebilirsin. Belki de Uludağ ya da Palandöken gibi, kış tatili yapabileceğin bölgelere gidersin. Kartopu oynamak kış aylarında yapılacak en eğlenceli şeylerden biri. Ancak kar yağmazsa da üzülme. Sömestir tatili etkinlikleri için uzun bir liste hazırladık.

2. Müzik Dinle ya da Müzik Aleti Çalmayı Öğren!

Çocukların Müziğe İlgisiSömestir tatili sırasında bir müzik aleti çalmaya başlayabilirsin. Gitar, piyano ya da saz! Çaldığın bir enstrüman zaten varsa, kendini geliştirebilir, harika besteler yapabilirsin. Müzik aleti çalmanın, bakış açını geliştireceğini ve beyninin farklı bölümlerini çalıştıracağını unutma. Ancak müzik aleti çalmak istemiyorsan, sevdiğin müzikleri doyasıya dinleyebilirsin.

3. İcatlar Yap!

İcat Yap - Sömestr Etkinlikleri

Her çocuğun içinde bir dahi yatar. Sömestir tatilinde kimya, fizik, biyoloji ya da farklı alanlarda harika buluşlar yapabilirsin. Aletlerin nasıl çalıştığı konusunda bilgi edinebilir ve sen de kendi aletini yapabilirsin. İcat yapmaktan daha eğlenceli ne olabilir? Buluşlar yapmak, derslerini daha fazla sevmeni sağlayacağı gibi, yeni bilgiler öğrenmeni de kolaylaştıracak.

4. Spor Yap!

Çocuklar ve Spor

Biliyorsun, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu nedenle düzenli olarak spor yapmak senin için çok önemli. Sömestir tatili bunun için harika bir fırsat. İlgilendiğin bir spor dalı varsa, kendini bu alanda geliştirebilirsin. Eğer ilgilendiğin bir spor dalı yoksa, işe küçük egzersizler ile başlayabilirsin. Koşu bunun için ideal olabilir.

5. Kitap Oku!

Kitap Oku

Kitap okumaktan daha iyi ne olabilir? Sömestir tatili boyunca, okumaya fırsat bulamadığın birçok kitabı okuyabilirsin. Eğer kitap okumayı sevmediğini düşünüyorsan, 2017 yarıyıl tatili senin için bir başlangıç olabilir. Unutma, kitaplar hayal gücünü geliştirir ve seni inanılmaz yolculuklara çıkarabilir. Eğer dikkatin çabuk dağılıyorsa ya da okurken sıkıldığını düşünüyorsan, renkli kitaplar ya da ilgini çeken konular hakkında yazılmış kitaplar senin için harika bir başlangıç olabilir.

6. Atölyelere Katıl!

Atölyelere Katıl

Kendini geliştirmek ve yeni arkadaşlar edinmek için birçok atölyeye katılabilirsin. En çok ilgilendiğin ve yapmaktan hoşlandığın şeyleri belirleyerek bununla ilgili etkinliklere katılabilirsin. Örneğin bilim ilgini çekiyorsa, çocuklar için yapılan bilim etkinliklerine gidebilir; sanatla daha çok ilgileniyorsan müzik, resim ya da tiyatro etkinliklerine katılabilirsin.

7. Bilgisayarınla Eğlen!

Çocuklar için Programlama

Bilgisayar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Belki senin de en sevdiğin şey bilgisayarınla oynamak. Peki bilgisayarla oynarken, yepyeni şeyler öğrenmeye ne dersin? Oyun oynarken programlama öğrenebileceğini biliyor muydun? MineCraft ya da Angry Birds oynarken, bilgisayar programı yazmayı öğrenebilirsin. Bu konuda heyecanlandıysan şu yazımız sana daha detaylı bilgi verebilir: Çocuklar için Programlama

8. Müzeleri Gez!

Çocuklar için Bilim Müzeleri

Sence çok okuyan mı bilir, çok gezen mi? 2017 sömestir etkinlikleri kapsamında, birçok müze çocuklar için yeni çalışmalar yapacak. Eğer meraklı bir çocuksan, ilgini çekecek onlarca şey bulabilirsin. Müzeler, bilgi edinmenin en eğlenceli yollarından biridir. Müzelerin sıkıcı olduğunu düşünüyorsan, santraistanbul’da bulunan Enerji Müzesi’ne yaptığımız gezideki fotoğrafları inceleyebilirsin.

9. Çocuk Filmleri İzle!

film izle

Yarıyıl tatilinde sevdiğin çocuk filmlerini yeniden izleyebilir ya da vizyona girecek filmleri ilk izleyenlerden biri olma şansını yakalayabilirsin. 2017 sömestir tatili boyunca Küçük Prens, Ayı Paddington, 6 Süper Kahraman gibi çocuk filmleri vizyonda olacak. Ancak sevdiğin çocuk filmlerini evinden izlemek de senin için iyi bir seçenek olabilir.

10. Evcil Hayvanınla ya da Sokak Hayvanlarıyla İlgilen!

cocuk-ve-koyun

Kedin, köpeğin, kuşun ya da balığın var mı? Yoksa su kaplumbağası mı besliyorsun? Peki ya civciv? Evcil hayvanın yoksa da üzülme. Sokaklarda yaşayan bütün hayvanlar senin. Unutma, hayvanların da insanlar gibi sevgiye ihtiyacı var. Sömestir tatili boyunca, hayvanlar ile ilgilenmeyi ve onlardan yeni şeyler öğrenmeyi isteyebilirsin.

11. Puzzle Yap!

puzzle-yapan-cocuk

Onlarca küçük parçayı tek bir parça yapmak ister misin? Sömestir tatili boyunca, birçok puzzle yapabilirsin. Bulmaca çözmek de senin için iyi bir alternatif olacaktır. Eğlenirken kendini nasıl geliştirdiğine sen de şaşıracaksın.

12. Yaratıcılığını Göster!

Yaratıcılığını Göster

Sömestir tatili boyunca yaratıcılığını ön plana çıkarmaya ne dersin? Ebeveynlerinin sana nasıl davranmasını isterdin? Bunu bir tiyatro oyununa dönüştürerek onlara sahneleyebilirsin. Sevdiğin bir arkadaşına mektup yazabilirsin. Özlediğin birine şiir yazmak da iyi bir fikir olabilir. 2017 sömestir tatili kendini ortaya çıkardığın ve yaratıcılığını gösterdiğin zamanlarla dolu olabilir.

13. Parti Ver!

parti-ver

Mutfağa girip, kek ya da kurabiye yapmaya ne dersin? Kendi yaptığın ya da yapımına yardım ettiğin yiyecekler ile arkadaşlarına harika bir parti verebilirsin. Parti şarkılarını iyi seçeceğinden eminiz. Parti davetiyeni hazırlamayı da sakın unutma!

14. Günlük Tutmaya Başla!

Günlük Tutma

Yarıyıl tatili boyunca yeni kararlar ver. Yapmayı istediğin ama bir türlü başlayamadığın işler için sömestir harika bir zaman. Günlük tutmayı alışkanlık haline getirerek, hem hayallerini kaydedebilir hem de kendindeki gelişmeleri görebilirsin. Günlük tutmak kendini tanımanın da harika bir yolu olur. Üstelik yazma kabiliyetin ve hayal gücün de günlük tutarak gelişecektir.

15. Cicicee ile Eğlen!

Cicicee ile Eğlen

Sömestir tatili boyunca seni eğlence ve etkinlik programlarından sürekli olarak haberdar edeceğiz. Ayrıca kendini geliştirmek istediğin alanlarda ya da merak ettiğin konularda da sana bilgi vereceğiz. Yıldızlar nasıl oluşur, Stephen Hawking kimdir, bilgisayarı kim icat etmiştir gibi binlerce sorunun cevabını bulabileceğin Cicicee’de yarıyıl tatili boyunca eğlenebilir, düşüncelerini bizimle paylaşabilirsin. Çocuk Kulübü bölümünden, masallar okuyabilir, arkadaşlarına eğlenceli bilmeceler sorabilir ya da boyama sayfasında resim yeteneğini konuşturabilirsin.

2 Yorum

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir