Anne Baba Okulu

Sömestr Tatili için Ebeveynlere Öneriler

Çocukların eğitim öğretim dönemine başarılı bir şekilde devam edebilmeleri için sömestr tatilini verimli geçirmeleri büyük önem taşıyor. Bu nedenle, yarıyıl tatilinde, çocukların yapmayı sevdikleri etkinliklere vakit ayırması ve farklı uğraşlarla ilgilenmesi önem taşıyor.

Çocukların sömestr tatilini verimli bir şekilde geçirebilmeleri ve bir sonraki eğitim dönemine hazır olmaları için, ebeveynlerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

  1. Sömestr Tatilini, Karne Notlarına Göre PlanlamayınDers Çalışan Çocuk

Çocukların ilk dönem karne notlarına bakarak, sömestr tatilinde ders çalışmalarına karar vermek, çocukların hem stres yaşamasına hem de ikinci döneme hazırlanamamalarına yol açabilir.

Ortalama 15 gün süren sömestr tatilinde, çocukların ders çalışma süresi, 15-20 saati aşmamalıdır. Karne notları beklendiği kadar iyi olmayan çocuklarla birlikte, gelecek döneme ait plan yapmak çocukların başarısını artıracaktır. Bu nedenle, karne notları kötü olan çocukları ders çalışmaya zorlamamalı ve çocukların etkinliklere katılmasını ya da eğlenceli uğraşlarla ilgilenmesini ders çalışma koşuluna bağlamamalısınız.

Karne notları iyi olan öğrencilerin ders çalışmaması gerektiğini düşünmek de doğru değildir. Yarıyıl tatilinde, öğrencilerin ilk dönemin konularını gözden geçirmeleri ve ikinci dönem konularına hazırlık yapmaları önemlidir. Bu nedenle, başarılı çocukların da belirli aralıklarla ders çalışmasını teşvik etmek gereklidir.

  1. Sömestr Tatilinde Birlikte Zaman Geçirinebeveynler-yaz-tatili

Ebeveynlerin, yarıyıl tatilinde çocuklarla birlikte zaman geçirmesi, hem çocukların güven duygusunu artırır hem de ebeveyni ile olan ilişkisini geliştirir. Özellikle çalışan ebeveynlerin, yarıyıl tatilinde çocuklarla zaman geçirmeye dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Çocuklarla nitelikli zaman geçirebilmek için, farklı etkinliklere katılmak, birlikte bir şeyler üretmek ya da yürüyüşe çıkmak önemlidir. Çocuklara ayırabilecek daha fazla zamanınızın olduğu durumlarda, çocuklarınızla baş başa vakit geçirmek, aranızdaki ilişkiyi güçlendirecektir. Çocuklarınızın her biriyle baş başa vakit geçirmenin yanı sıra, bütün ailenin birlikte yapacağı etkinlikler düzenlemeniz de bağlarınızı güçlendirecektir.

Okul döneminde, hem çocukların stresli olması hem de yeterince zamanlarının bulunmamasına karşın, sömestr tatili, nitelikli zaman geçirmek, plan yapmak ve birlikte eğlenmek için ideal bir zamandır.

  1. Çocuklarla Birlikte Hedef BelirleyinÇocuk Eğitimi ve Ebeveyn

Başarının en önemli koşullarından biri hedef belirlemektedir. Çocuğunuzun okul hayatında başarılı olsa dahi, yeni hedefler belirlemek ve çocuğunuzun gelişmesini sağlayacak yönlere doğru gitmesine yardımcı olmak önemlidir. Yarıyıl tatilinde, çocuklarla birlikte, hedef belirleyerek, ikinci dönemde yapmak istediklerinin bir listesini çıkarmanız, çocuğun motivasyonunda son derece etkili olacaktır.

Somut hedefler belirlemek, çocuğun motivasyonunu artıracağından, “Her gün ders çalışacağım” yerine “Günde iki saat ders çalışacağım” gibi hedefler belirlemesini sağlayabilirsiniz. Hedef belirlerken, notlara bağlı kalmak yerine, çocuğun yaratıcılığını ve yeteneklerini geliştirebilecek noktaları vurgulamalısınız. Örneğin, not ortalaması üzerine bir hedef koymak yerine, yabancı dil gelişimi ile ilgili bir hedef belirleyebilirsiniz.

Çocuklar için eğitim dönemine ait hedefler belirlerken, çocukların okula bağlı kalmamasını ve farklı alanlarda da kendini geliştirmesini teşvik etmelisiniz. Örneğin, sporla ilgilenen çocukların, kendilerini geliştirebileceği çalışmalar yapmalarını da hedeflere eklemesini sağlamanız oldukça önemlidir.

Sömestr tatilini çocuklarla verimli bir şekilde geçirmeniz, çocuğun mutluluğu açısından önemli olduğu gibi, başarısı açısından büyük önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı