Çocuk Bilim

Speed Stacks (Dizilim Sporu) Faydaları

Amerika’da oynanmaya başlanan ve tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılan Speed Stacks yani Dizilim Sporu, Türkiye’de de ilgi görüyor. Özellikle 4-9 yaş aralığındaki çocukların büyük ilgi gösterdiği sporun birçok faydası bulunuyor. Bardak dizme yarışı olarak da adlandırılan Speed Stacks; koordinasyon, motor becerileri geliştirmek, çabukluk kabiliyetini artırma gibi birçok imkan sunuyor.speed-stacks-dizilim-sporu

Speed Stacks (Dizilim Sporu) Faydaları

  1. El ve göz koordinasyonunun sağlanması,
  2. Odaklanma becerisinin geliştirilmesi,
  3. Beynin hem sağ hem de sol kısmının aynı anda kullanılması,
  4. Çift yönlü becerinin arttırılması,
  5. Dikkat ve konsantrasyon yeteneğinin pekiştirilmesi,
  6. Özgüvenin artması,
  7. Hızlı hareket etme ve hızlı karar verme konusunda geliştirmesi,
  8. Her iki elin de aynı anda kullanılmasını sağlaması

Speed Stacks Sporu ile İlgili Araştırmalar

Speed Stacks sporu üzerine araştırma yapan bilim insanları, sporun; el göz koordinasyonunu geliştirdiği, vücudun çift taraflı uyumunu sağladığı ve motor becerileri artırdığı konusunda hemfikir.

speed-stacks-dizilim-sporu-faydalari

Texas Tech Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü Yar. Doç. Melanie A. Hart, yapılan araştırmalara göre, Dizilim Sporu yapan bir kişinin beynin her iki bölümünde de elektriksel aktivitelerin arttığının EEG kullanılarak ispatlandığını belirtti. Barry Üniversitesi’nden Chris Rhea ise 6. sınıf öğrencileri üzerinde yapılan çalışmada, Speed Stacks Sporu’nun vücudun çift taraflı koordinasyonunun gelişmesi üzerinde etkili olduğunun gözlemlediğini açıkladı.

Çocuklar başta olmak üzere, yetişkinler arasında da sevilen bir spor olan Speed Stacks, birçok spor dalında gereksinim duyulan fiziksel efordan ziyade motor becerilere ve beyin fonksiyonlarına göre başarı sağladığından, çocukların bu sporu yapması uzmanlar tarafından da öneriliyor.

Kaynak: www.speedstacks.com.tr

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir