Çocuk Bilim

Spor Yapmanın Çocuklara Faydaları

Spor yapmak; hem daha güçlü bir bedene sahip olmanı sağlar hem de beyninin daha iyi çalışmasını. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” Sağlam bir vücuda sahip olmak için ise spor yapmak şarttır. Ancak spor yapmanın faydaları sağlam vücutla sınırlı değil. Çocuklar için spor yapmanın faydalarını senin için araştırdık.

Hastalıklara Karşı Daha Güçlü Olursun

Spor Yapmanın Faydaları

Spor yapmak kemik ve kas yapını güçlendirdiği gibi, vücudunun daha dirençli hale gelmesini sağlar. Böylece vücudun, mikroplarla daha kolay savaşır ve hastalıklara karşı korunmanı sağlar.

 

Çok Hızlı Koşar ve Yorulmazsın

Spor Yapmanın Faydaları

Sürekli olarak spor yaparsan, akciğerlerin ve kalbin daha iyi performans sergileyebilmen için büyümeye başlar. Kalp ve akciğerlerinin genişlemesi, çabuk yorulmanı engeller. Böylece kondisyonun hep yüksek olur.

 

Yeni Şeyler Öğrenirsin

Spor Yapmanın Faydaları

Sporun tüm türleri sana yeni bir şeyler öğretir. Eğer senin sevdiğin spor, koşuysa, doğayı daha yakından tanırsın. Basketbol, voleybol gibi spor dalları ile ilgileniyorsan, enerjini doğru kullanma ve takım oyununa uyum sağlamayı öğrenirsin.

Yeni Arkadaşlar Edinirsin

Spor Yapmanın Faydaları

Düzenli olarak spor yapmanın en iyi yanlarından biri de yeni arkadaşlar edinmektir. Spor yapan arkadaşlarının olması, sporu daha eğlenceli hale getireceği gibi, sosyal çevreni de genişletir.

Daha Hızlı Büyürsün

Spor Yapmanın Faydaları

Spor yaparken, kemiklerin ve kasların sürekli hareket halindedir. Ayrıca vücudun daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğundan, daha fazla protein, karbonhidrat ve vitamin içerikli besinler tüketirsin. Böylece kemik ve kasların daha hızlı gelişir ve daha çabuk büyürsün.

Derslerinde Daha Başarılı Olursun

Spor Yapmanın Faydaları

Bazı çocuklar, spora vakit ayırmanın onları derslerden alıkoyacağını düşünür. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü spor yaparken zihnin boşalır ve beynine daha fazla oksijen gider. Bu da senin derslerine daha iyi odaklanmanı sağlar. Dolayısıyla düzenli olarak spor yapmaya başladığında, derslerindeki başarı da artar.

Kendini Daha İyi Hissedersin

spor-yapmanin-faydalari-3

Enerjini spor yaparak boşalttığın için kendini daha iyi hissedersin. Bir düşün, hasta olduğunda nasıl hissediyorsun? Sürekli halsiz ve bitkin öyle değil mi? Spor yaparken bunun tam tersini hissedersin: Enerjik ve canlı!

Zorluklarla Başa Çıkmayı Öğrenirsin

Karar Vermeyi Öğrenirsin

Takım sporu ya da bireysel sporlar yapıyor olman fark etmez. Eğer düzenli olarak spor yapıyorsan, zorluklarla nasıl başa çıkacağını öğrenirsin. Asla pes etmemen gerektiğini spor yaparak anlayabilirsin.

Doğru Kararlar Vermeyi Öğrenirsin

Spor Yapmanın Faydaları

Spor yaparken, özellikle takım oyunlarında, hızlı karar vermen gerekir. Rakiplerin karşısında başarılı olabilmek için hızlı davranman gerektiğini bilirsin. Bu şekilde hızlı ve doğru karar vermeyi öğrenirsin.

Spor yapmanın bunların dışında yüzlerce faydası bulunuyor. Spor yapmaya başladıktan sonra her zaman daha enerjik olur, disiplinli yaşamayı öğrenir, çevrene daha fazla saygı duyarsın. Spor yapmaktan asla vazgeçmemelisin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.