Çocuk Haberleri

Stres Çarkı Okullarda Yasaklandı

Stres çarkı (fidget spin veya hand spin), son dönemde çocuklar ve gençler arasında çok popülerleşmeye başlayıp okullarda da kullanılmaya başlanınca bazı ülkeler önlem aldı. Stres çarkı ABD’deki bazı eyaletler, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki okullarda yasakladı.

stres çarkı

Stres çarkının  okullarda kullanılmasını yasaklayan ülkeler, yasağın gerekçesi olarak, oyuncağın çocukların dikkatini dağıtması olarak belirtti. Modern tespih olarak da adlandırılan ve stresi azaltarak zihnin dağılmasını sağladığı söylenen stres çarkının çocuklarda olumsuz etkilere yol açabileceği belirtildi. Uzmanlar dikkat eksikliği, hiperaktivite, anksiyete sorunu yaşayan çocuklarla otizmli çocuklarda stres çarkının kaygıyı azalttığını belirtse de, göz alıcı renkleri nedeniyle oyuncağın dikkat dağıtıcı özelliği olduğu vurgulandı.

ABD’nin bazı eyaletleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere’de sınıflara stres çarkı sokulması yasaklanmakla birlikte, ailelerin stres çarkı ile oynayan çocuklarına dikkat etmeleri çağrısı yapıldı.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.