Anne Baba Okulu

Süt İçmeyen Çocuğa Ne Yapmalı?

Süt içmeyen çocuğa ne yapmalı? Süt büyüme çağındaki çocukların gelişimi açısından büyük öneme sahip olmasına karşın, birçok çocuk süt içmeyi reddediyor. Bu durumda sütü sevdiren tariflerden faydalanın.

Süt içmeyen çocuğa ne yapmalı?
Süt içmeyen çocuğa ne yapmalı?

Neden Süt İçmelisin?

Anne sütü, bebeğin gelişimi için en önemli gıdadır. Anne sütünden sonra ise, inek sütü ya da keçi sütü, besleyici ve içerdiği vitamin, mineral ve besin öğeleri açısından zengin oldukça zengin olduğundan, faydalı besinler arasında yer alır.

Sütün faydalarını öğren!

 • Hızlı büyümeni sağlar.
 • Kemiklerini güçlendirir.
 • Enerji almanı sağlar.
 • Dişlerini korur.
 • Sağlıklı gelişmeni sağlar.

Sütteki vitaminleri öğren!

 • A Vitamini: Vücut dokularının onarılmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • B Vitamini: Hafızayı güçlendirir ve odaklanma becerisini artırır.
 • D Vitamini: Vücudu enfeksiyonlara karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • E Vitamini: Güçlü bir antioksidan etkisi yaratır. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından oldukça önemlidir.
 • K Vitamini: Kemikleri güçlendirir, organların korunmasına yardımcı olur.

Sütteki mineralleri öğren!

 • Kalsiyum: Kemiklerin ve dişlerin temel yapısını oluşturur. Sinir sisteminin çalışması için kalsiyuma ihtiyaç vardır.
 • Fosfor: Kemik ve diş yapısı için önemlidir. Kas, sinir ve beyin gelişimini destekler.
 • Potasyum: Beyne oksijen taşıyarak, zihinsel faaliyetlerde rol oynar.
 • Çinko: Vücudun gelişimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemlidir.

Besin değerini öğren!

 • Protein: Protein vücudun temel yapılarından biridir. Gelişmek ve büyümek için yeterli protein şarttır.
 • Karbonhidrat: Günlük enerji miktarının önemli bir bölümü karbonhidratların yakılmasıyla sağlanır. Enerji için karbonhidrata ihtiyaç vardır.
 • Yağ: Yağ da, protein ve karbonhidrat gibi vücudun temel yapılarından biridir.

Ancak unutma, süt çok sağlıklıdır.

✓ Günde 1 bardak süt iç!

✓ Kemiklerin güçlensin.

✓ Daha enerjik hisset.

✓ Daha hızlı büyü.

✓ Daha çabuk geliş.

Süt sevmeyen çocuk
Süt sevmeyen çocuk

Süt Sevmiyorsan Bunları Dene

 • Peynir ve yoğurt ye.
 • Ayran iç.
 • Sütü, sevdiğin meyvelerle karıştır.

Çocukların kemik gelişimini destekleyen gıdaların başında gelen süt, bazı çocukların tüketmek istemediği gıdaların arasında yer alıyor. Çocukların sağlıklı kemik gelişimi için süt içmeleri önemli olduğu gibi, süt sevmeyen çocuklar için alternatif yöntemler devreye giriyor.

Uzmanlar, süt içmeyi reddeden çocuklar için, farklı aromalarla zenginleştirilmiş muhallebiler ile çocukların günlük süt ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtiyor. Uzmanlar mesela bol sütlü muhallebiyle çocukların kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanabileceğini söylüyor. 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, büyüme için gerekli olan kalsiyum ve diğer minerallerin bol sütlü muhallebi ile alınabileceğini belirterek, çocukların çeşitli nedenlerle süt içmeyi reddebildiklerini ve bu durumda ebeveynlerin çocukları süt içmeye zorlamamaları gerektiğini söyledi.

Prof. İnanç, sade sütü sevmeyen çocukların süt içmeye zorlanması doğru olmadığı gibi, bol sütle hazırlanan muhallebiler ile çocukların tüketim alışkanlıklarının değişebileceğini ve kalsiyum ihtiyaçlarını gidereceklerini belirtti.

Süt Sevmeyen Çocuklara Dondurma Yedirin

Dondurma, süt içmeyi sevmeyen çocuklar için bir alternatif oluşturduğu gibi, hijyenik koşullarda üretilen sağlıklı dondurmalar çocukların hem vitamin almasını hem de sütü dolaylı yoldan tüketmesini sağlıyor.

Süt, yoğurt, peynir gibi gıdaları tüketmeyi sevmeyen çocuklar, besleyici değeri daha yüksek olan sağlıklı dondurmalar tüketebilir. Dondurmanın içerisinde bulunan vanilya, meyve püresi, kuruyemiş, çikolata ya da kakao, aynı miktarda sütten daha besleyici olduğundan, çocukların enerji ihtiyacını da karşılar.

Çocuklara Dondurma Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocukların besleyici ve sağlıklı dondurmalar yemesi için, içerisinde meyve suyu konsantresi bulunan renkli buzları tüketmemeleri önem taşır. Saf süt kullanılarak üretilmiş dondurmalar ya da yalnızca meyve kullanarak üretilmiş dondurmalar tercih edilebileceği gibi, süt ve meyve püresi kullanılarak evde de dondurma yapılabilir.

Sütle yapılan meyveli dondurmalar tercih edilebileceği gibi, yalnızca meyve kullanılarak üretilen dondurmalar da çocuklar için iyi bir besin kaynağı oluşturur. Ancak dondurmanın sağlıklı olması ve hijyenik koşullarda üretilmiş olması da büyük önem taşıyor.

Mikroorganizmalar için uygun bir ortam oluşturan dondurma, pastörize edilmemiş sütten ya da çürümüş meyvelerden de üretilebilmektedir. Bu nedenle, dondurmanın satın alındığı yere dikkat edilmesi şarttır.

Çocuklar Kış Aylarında da Dondurma Yiyebilir

Kış aylarında çocukların dondurma yemeleri hastalanmalarına neden olmaz. Ancak soğuk bir ortamda yenen dondurma, boğaz ağrısına yol açabildiğinden, dondurmanın sıcak bir yerde tüketilmesi gereklidir. Kış aylarında buzlu dondurmalar yerine, sütlü dondurmalar çocuklara daha sık verilebileceği gibi, özellikle süt sevmeyen çocuklar, kış aylarında da evde hazırlanan ya da hijyenik koşullarda üretilen dondurmaları tüketebilir.

Süt ya da meyve kullanılarak hazırlanan dondurmalar, bu gıdaları sevmeyen çocukların düzenli beslenmesini sağlamak amacıyla sıklıkla tüketilebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir