Çocuk Gelişimi

Sütün Faydaları ve Çocuklarda Süt Tüketimi

Kemik gelişimi için en önemli gıdaların başında gelen süt, sağlıklı yaşam için de birçok fayda sağlıyor. Süt tüketimi, Avrupa’ya oranla Türkiye’de oldukça düşük olduğu bilinmekle birlikte, sütün yalnızca çocuklar üzerinde değil, yetişkinler üzerinde de önemli sağlıksal faydaları bulunuyor.

Sütün Faydaları ve Çocuklarda Süt Tüketimi21 Mayıs’ta kutlanan Dünya Süt Günü öncesi, Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Elif Erdem Özcan, ebeveynlere süt tüketimi konusunda önemli uyarılar ve tavsiyelerde bulundu.

“Süt En İyi Kalsiyum Kaynağı”

Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt, başta bebeklik ve çocukluk dönemi olmakla birlikte, yaşamın her evresinde tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor. Kemik ve diş oluşumuna katkıda bulunan, kas hareketlerini destekleyen ve kemik erimesi gibi sorunların engellenmesini sağlayan süt, kan basıncı ve kalp atışına da etki ediyor.

Sütün Yararları

Sütün Faydaları

 • Çocuklarda kemik ve diş yapısının oluşmasında ve tamamlanmasında etkin rol oynar.
 • Kas hareketlerini destekler.
 • Güçlü kalp atımı sağlar.
 • Sinirsel mesajların iletilmesinde rol oynar.
 • Orta yaş ve ileriki dönemlerde kemik yoğunluğunun azalmasını engeller.
 • Hamilelik ve emzikte artan ihtiyaca bağlı olarak depolardaki azalmayı önlemeyi sağlar.
 • Kanın daha hızlı pıhtılaşmasını sağlar ve kan basıncını kontrol eder.

Günde Ne Kadar Süt Tüketilmeli?

Dünya Süt Günü kapsamında, sütün önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Elif Erdem Özcan, günde en az iki bardak süt tüketilmesi gerektiğini söyledi. Yetişkin bireylerin kemik erimesine karşı; ergenlik dönemindeki çocukların ise kemik gelişimini desteklemek için günde en az iki bardak süt içmesi gerektiğini söyleyen Ercan, gebelerin de her gün yatmadan önce süt içmeleri gerektiğini aktardır. Süt tüketiminin yanı sıra, süt grubu ürünlerinden olan yoğurt ve peynir tüketimi de kalsiyum desteği açısından son derece önemli.

Süt İçen Çocuk

Kolesterolü Olanlar Süt Tüketiminde Dikkatli Olmalı

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Elif Erdem Özcan, sütün 9 gr. karbonhidrat, 6 gr. protein, 6 gr. yağ içerdiğini söyledi. Sütün içerisinde yer alan yağların üçte ikisinin doymuş yağlardan oluştuğunu aktaran Özcan, kolesterol problemi bulunan bireylerin yağı azaltılmış süt ve süt ürünleri tercih etmesini söyledi.

Çocuklarda Yaşa Göre Süt Tüketimi

Çocukların günlük olarak tüketmesi gereken süt miktarı yaşlarına göre değişiklik gösteriyor.

1-3 yaş aralığındaki çocuklar; 500 mg kalsiyuma; ergenlik dönemindeki çocuklar; 800-1000 mg kalsiyuma ihtiyaç duyuyor. Buna göre çocukların yaş aralığına göre tüketmesi gereken süt miktarı şöyle:

 • 2-3 yaş için 2 bardak,
 • 4-8 yaş için 2,5 bardak,
 • 9-18 yaş için 3 bardak

Çocuklara Sütü Sevdirmek için Neler Yapılmalı?

Sütün Faydaları

 • Hamilelik döneminde süt tüketimini ihmal etmeyin. Çocukların tat algısı anne karnında başladığı gibi, annenin hamilelik sürecinde tükettiği gıdalar; doğumdan sonra bebeğe de yabancı gelmiyor.
 • 1 yaşından itibaren, besin alerjisi bulunmayan çocuklara inek sütü içirin.
 • Çocuğa örnek olmak için, ebeveynlerin ve diğer aile üyelerinin de süt tükettiğini çocuğun görmesini sağlayın.
 • Eğlenceli bardaklar ve renkli pipetler kullanarak, süt sevmeyen çocuklar için süt içmeyi eğlenceli hale getirin.

Çocukların kemik ve kas gelişimini, diş yapısını ve temel gelişim süreçlerinin tümünü etkileyen süt tüketimi konusuna ebeveynlerin önem vermesi gerektiğini işaret eden Uzm. Dr. Elif Erdem Özcan; Dünya Süt Günü yaklaşırken; yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de süt tüketmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.