Foto Galeri

Tasarruf ile İlgili Afişler

Tasarruf ile ilgili afişler çocuklara tasarrufu öğretmek amacıyla kullanılabilir. İşte birbirinden güzel afiş örnekleri.

Enerj Tasarrufu Nedir?

Enerji tasarrufu, enerji tüketimini azaltmak amacıyla yapılan çabalar anlamına gelir.

Günümüzde ülkelerin ene önemli sorunlarından biri enerji gereksinimi ve buna bağlı olarak gelişen bir dizi uygulamalardır. Bugün dünyamız Enerji Çağı’nı yaşamaktadır. Bilim ve Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler enerji ihtiyacını da artırmıştır. Dünya nüfusunun da hızla artması enerji ihtiyacını da artırmaktadır.

Dünyadaki enerji kaynakları sınırlıdır. İsraftan kaçınarak asgari düzeyde enerji kullanmamız gerektiği bilincine varmak gerekir. Tasarruf etmediğim taktirde beslenmeden bilgisayar kullanımına, haberleşmeden ulaşıma kadar akla gelebilecek her alanda sıkıntılar yaşanması söz konusu olabilir. Bu sebeple enerji tasarrufu oldukça önemlidir.

Enerji kaynakları nelerdir? İnsan gücü, odun kömür gibi katı yakıtlar, su, yeraltı gazları, hayvan gücü, güneş, petrol, sıcak su kaynakları ve su buharı, nükleer maden.

Enerji tasarrufu; evlerde, sınıflarda, herkesin kullandığı alanlarda ve açık alanlarda yapılabilir. İhtiyaç olmadığı halde çalışmaya devam eden kaynaklar, enerji israfına yol açar. Bu nedenle, kimsenin bulunmadığı odalardaki ışıklar kapatılmalı, gün ışığı yeterliyken elektrik kullanılmamaya çalışılmalıdır. Bunun yanı sıra, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi eşyalar, tamamen dolmadan çalıştırılmamalıdır.

Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman?

Enerji Tasarrufu Haftası ya da diğer adıyla Enerji Verimliliği Haftası, her yıl ocak ayının ikinci pazartesi başlayan hafta kutlanır. Enerji Tasarrufu Haftası, tasarrufun önemine ve enerji verimliliğine dikkat çekmek için kullanılır. Doğal kaynakların yok edilmesinin engellemek ve sınırlı kaynakları verimli kullanmak için farkındalık yaratmak oldukça önemlidir. Enerji kaynaklarının doğru ve verimli kullanılması, doğanın zarar görmesini engeller. 

Enerji Tasarrufu ile İlgili Yazılar

Çocuklar Tasarrufu Nasıl Öğrenir?

Enerji Tasarrufu Fotoğrafları

Enerji Tasarrufu Sağlamanın Yolları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Enerji Tasarrufu Haftasıyla İlgili Şiir ve Sözler

Tasarruf İle İlgili Afişler

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.