Çocuk Yemek Tarifleri

Tek Yönlü Beslenme Çocuk Sağlığına Zarar Veriyor

Çocuklarda hem giderek artan obezite sorunun önüne geçebilmek hem de sağlıklı bir gelişim sağlayabilmek için beslenme düzeni büyük önem taşıyor. Düzenli olarak yemek yiyen ancak tek yönlü beslenen çocuklar ciddi sağlık sorunları ile karşılaşıyor.

Çocukların ağırlıklı olarak peynir, süt, yoğurt gibi protein kaynaklı ürünleri tüketmesi, fast-food yiyerek beslenmeleri kadar zararlı olabiliyor. Ebeveynlerin çocukların tek yönlü beslenmesinin önüne geçebilmek için hem sebze hem et tüketimine yer vermeleri ve günde en az üç öğün beslenmelerini sağlamaları gerekiyor.

Çocuklarda Tek Yönlü BeslenmeÇocuklara Alternatif Sunmak Önem Taşıyor

Sebze yemeyi reddeden çocukların beslenmesini sağlamak için sürekli makarna yemelerine izin vermek tek yönlü beslenmeye neden olduğu gibi, ebeveynlerin çocukların sağlıklı gelişimlerini, sağlamak için tüm gıdaları tüketmelerine önem vermeleri gerekiyor.

Besin Çeşitliliği Önem Taşıyor

Çocukların yeterli ve dengeli beslenmeleri için ne kadar tükettiklerinden çok, ne kadar çeşitli beslendikleri önem taşıyor. Bu açıdan ebeveynlerin çocukların öğünlerinde çeşitliliği artırmaya dikkat etmeleri gerekiyor.

Tek Yönlü Beslenme Sağlık Sorunlarına Yol Açıyor

Kansızlık, yetersiz kemik gelişimi, yorgunluk, obezite gibi sağlık sorunlarına neden olabilen tek yönlü beslenme, çocukların yetişkinlik dönemlerinde de ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmasına neden oluyor. Çocukların yeterli beslenmesi, dengeli beslenmek anlamına gelmediği gibi, ebeveynlerin öğünlerde çeşitliliğe dikkat etmesi gerektiği unutulmamalı.

6 Yorum

6 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.