Çocuk Haberleri

Televizyon, Çocuklarda Obezite Riskini Artırıyor

İngiltere Londra Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, televizyon çocuklarda obezite riskini artırıyor. Araştırmaya göre, odalarında televizyon bulunan çocukların obezite olma riski, diğer çocuklara oranla yüzde 20-30 daha fazla.

televizyon çocuklarda obeziteye neden oluyor

İngiltere’de yaşayan 12 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada, yedi yaşındayken odasında televizyon bulunan çocukların 11 yaşındaki vücut kitle endeksi değerleri incelendi. Araştırmaya katılan kız çocukların yüzde 30’unda, erkek çocukların ise yüzde 20’sinde kilo fazlası olduğu gözlendi.

Londra Üniversitesi’nden Doktor Anja Heilman, yapılan çalışmanın, çocukların odasında televizyon bulunması ile fazla kilonun ilişkili olduğunun ortaya konduğunu söyledi. Araştırmacılar, bu ilişkiyi odasında televizyon olan çocukların daha az uyumasına ve televizyon karşısında daha fazla abur cubur tüketmesine bağlıyor.

Araştırmada, kız çocuklarının erkek çocuklara oranla daha yüksek oranda kilolu olmasının sebebi ise ilkokul çağında, erkek çocukların fiziksel olarak daha aktif olmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.