Çocuk Gelişimi

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Çocukların televizyon izlemesi doğru programlar seçildiği ve belirli bir zaman dilimini aşmadığı takdirde çocuklar için eğitici olacak, gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Uzun süre, kontrolsüz bir şekilde televizyon karşısında durulması ise, çocukların gelişimini negatif etkileyecektir.

Ebeveynler mutlaka çocukları televizyon seyrederken onlarla beraber olmalı, ya da doğru programı ayarlayıp, program bitiminde çocuklarını televizyon karşısından almalıdırlar. Gereğinden fazla televizyon izleyen çocuklar, karşılıklı etkileşim ve iletişimden uzak kaldıkları için sosyalleşme konusunda sıkıntı çekmekte, kendilerini ifade etmekte de yaşıtlarından geri kalmaktadırlar. Dil gelişimi açısından ilk 3 yaş oldukça önemlidir, özellikle bu dönemde televizyon karşısında geçirilen vaktin fazla olması, çocuğun konuşmaya başlamasını geciktirecektir. Ayrıca, çocukların televizyon izlerken hareketsiz kalmaları, süre uzun tutulduğu takdirde fiziksel gelişimlerinin de olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

Bütün bu negatif etkilere karşılık televizyon belirli bir seviyede ve ebeveyn kontrolünde izlendiği takdirde çocukların yeni şeyler öğrenmesi, hayal güçlerinin gelişmesi, kelime haznelerinin genişlemesi açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Çocukların boş vakitlerine bağlı olarak ayarlanması gereken televizyon izleme süresi, günde 1-1 buçuk saati kesinlikle aşmamalıdır. Program seçimi çocuğun yaşına göre olmalı, program bitiminde ebeveynler çocuklarla konu hakkında sohbet eder gibi sorular sormalıdır. Bu tutum çocukların gördüklerini yorumlama ve kendilerini ifade etme becerilerini geliştirecek, televizyon karşısında geçen vakti daha anlamlı kılacaktır.

Televizyonun süresi kadar, seçilen programların niteliği de çok önemlidir. Ebeveynler kendi izledikleri programları çocuklarına izletmekten kaçınmalıdırlar. Gördükleri her şey bir şekilde bilinçaltlarına işlendiğinden bu tarz programlar çocuklarda şiddet eğilimi, argo sözcüklerin kullanımı gibi olumsuz davranışlara yol açabilir.

Televizyonun olumsuz etkilerinden kurtulup, çocukların gelişimine katkı sağlamak ebeveynlerin kontrollü yaklaşımları sayesinde oldukça mümkündür.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.