CiciPedia

Temizlik ve İnsan Sağlığı

Sağlığı korumanın ve hasta olmamanın yolu temizlikten geçer. Mikroplar pis yerlerde daha hızlı üredikleri ve hızla çoğalan mikroplar da bütün vücudu sarıp, insanı hasta ettikleri için, vücudun ve giyeceklerin temizliğine çok önem gösterilmelidir.

Günlük hayatımızda sürekli farklı yerlerde dolaşıp, çeşitli eşyalara temas ettiğimiz için, ellerimiz ve yüzümüz çabuk kirlenir. Bu sebeple ellerimizi ve yüzümüzü sık sık yıkamalıyız. Sağlıklı yaşamak için, her sabah uyanınca ilk iş olarak ellerimizi ve yüzümüzü yıkamalıyız. Yemeklerden önce, sonra ve okuldan eve gelince de ellerimizi ve yüzümüzü yıkamayı ihmal etmemeliyiz. Gün boyunca her tuvalete girdikten sonra da ellerimizi mutlaka sabunla yıkamalıyız. Her öğünden sonra ve gece yatmadan önce de mutlaka dişlerimizi fırçalamalıyız.

Vücudumuzu örten deride ter ve yağ bezleri bulunur. Bu bezler sayesinde vücut bazı zararlı maddeleri dışarı atar. Ayrıca deri üzerindeki küçük gözenekler solunuma yardımcı olur. Ter ve yağ bezlerinin dışarı attığı sıvı maddeye çeşitli tozlar yapışarak, deri üzerinde bir kir tabakası meydana getirir. Bu kir tabakası temizlenmezse, mikropların çoğalmasına neden olur ve derideki gözenekleri örttüğünden solunuma engel olur. Bu nedenle sıcak su ve sabunla tüm vücudumuzu haftada en az iki kez yıkamalıyız. Uzun tırnaklar içinde pislikler daha çok ve daha çabuk toplandığı için, yine haftada bir kez tırnaklarımızı kesmeliyiz.

Vücut temizliği, günlük temizlikten daha fazla zaman aldığı için, genellikle hafta sonları yapılır. Ama hafta içi de mutlaka vücut temizliğine zaman ayrılmalıdır. Özellikle yetişkin bir insan olunca mutlaka her gün duş alınmalıdır, çünkü sağlık temizlikten gelir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.