Çocuk Bilim

Tenis

Tenis Sporu ve Kuralları

Raket ve topla oynanan tenis, iki kişi ile ya da ikişer kişiden oluşan iki takımla oynanan bir spordur. 1400’lü yıllarda Fransa’da şimdiki haline benzer bir şekilde oynanmaya başlanan tenis, 17. yüzyılda İngiltere’de şimdiki haline yakın kurallarla oynanmaya başlanmıştır.tenis-sporu
Tenis bir olimpiyat sporudur. Yani olimpiyat oyunlarında da yer verilen bir spor türüdür. Günümüzde dünyanın hemen her yerinde, farklı yaş gruplarındaki insanlar tenis oynamaktadır.Dikdörtgen bir kortta oynanan tenis genellikle beton ya da toprak zemin üzerinde oynanır. Ancak ahşap ya da çim zemin üzerinde de oynanabilmektedir.

Tenis Kortunun Ölçüleri

Tenis kortunun ölçüleri tek kişilik ve çift halinde oynanan karşılaşmalara göre değişir. Birer kişi ile oynanan profesyonel tenis kortunun genişliği 8,23 metre uzunluğu ise 23,77 metredir. İki kişilik takımlarla oynanan tenis kortu genişliği ise 10,97 metredir.

Tenis Topu Özellikleri

Tenis Topu

Tenis topu 2.63 büyüklüğündedir. Profesyonel tenis müsabakalarında sarı renkli toplar kullanıldığı gibi diğer karşılaşmalarda farklı renkteki toplar da kullanılabilir. Tenis topları aerodinamik özelliğe sahip olunması için keçe ile kaplanmıştır. Aynı zamanda alttan ve üstten oval, beyaz bir çizgi ile çevrelenmiştir.

 

Tenis Kaç Kişi ile Oynanır?

tenis-raketi

Tenis sporu, yaygın olarak bireysel şekilde oynanır. Karşılıklı iki sporcu mücadeleyi kazanabilmek için tek başına mücadele eder. Ancak iki kişilik takımlar ile de oynanabilmektedir. Masa tenisi de aynı şekilde hem bireysel olarak hem de iki kişilik takımlar ile oynanmaktadır.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.