Çocuk Haberleri

TEOG Kaldırıldı, Yerine MYS Geldi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaklaşık bir ay önce kaldırıldığı açıklanan TEOG yerine gelecek sistem belli oldu. Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2018 yılı itibariyle liseler Mahalli Yerleşim Sistemi ile öğrenci alacak.

Liselere geçişte uygulanacak yeni sınav sistemine göre, öğrencilere 60 soru sorulacak ve 90 dakika tanınacak. Sorulacak sorular 6, 7 ve 8.sınıf müfredatını kapsayacak. Ancak sınava girmek zorunlu olmayacak. Öğrenciler oturdukları evin yakınında olmayan okullara kayıt yaptırmak isterse sınava girecek. Kendi bölgesindeki okullar arasında tercih yapmak isteyen öğrencilerin ise sınava girmesi zorunlu tutulmayacak.

teog kaldırıldı

MYS Sınavı Ne Zaman Yapılacak

Mahalli Yerleşim Sistemi Sınavı haziran ayı içerisinde yapılacak. Sınava girmek istemeyen öğrenciler, sınavdan muaf tutulacak. Ancak bir bölgedeki okula, okulun kapasitesinin üstünde müracaat gelmesi durumunda, öğrencilerin okul puanı esas alınacak.

Eğitimciler, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan yeni sistemde birçok sorun yaşanacağını savunuyor. Eğitim açısından kaliteli bulunan okulların çevresindeki ev fiyatlarının artması ya da öğrencilerin ikamet adreslerinin oturmadıkları evde gösterilmesi gibi endişeler bulunuyor.

Liseye geçişte, sınav sisteminin kaldırılması ve lise eğitimde öğrenci başarısının değersizleştirilmesi eğitim kalitesi ile ilgili endişe yaratmıştı. Bazı öğrenciler ve veliler sınavın kaldırılmasından memnun olsa da liselerin eğitim kalitesinde yaşanacak belirsizlik birçok veli ve eğitimci tarafından tepkiyle karşılandı.

5 Yorum

5 Yorum

 1. ENES BATUR

  1 Mart 2018 at 18:41

  kardeşim girecek

 2. ENES BATUR

  1 Mart 2018 at 18:41

  kardeşim girecek
  æ

 3. yok

  9 Ocak 2018 at 08:22

  benceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee………………………………………………………………..

 4. ece

  5 Aralık 2017 at 10:29

  Off ya ne guzel kaldirilmistii

  • Editor

   8 Aralık 2017 at 01:56

   MYS zorunlu bir sınav değil. Ancak biz bu sistemin daha iyi olacağından şüpheliyiz. Sınavlar kötü ama bazen sınavsızlık daha da kötü Ece 🙁 @Ece

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir