Çocuk Kulübü

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Nedir?

Toplumsal cinsiyet eşitliği, farklı cinsiyetlere sahip bireylerin eşit haklara sahip olması demektir. Nasıl farklı milletler, dinler ya da dillere sahip olan insanlar eşitse, farklı cinsiyetlere sahip olan insanlar da eşittir ve eşit haklara sahiptir.

Cinsiyet Ayrımcılığı Nedir?

Sahip olduğu cinsiyet nedeniyle birini aşağılamak, ona hakaret etmek ya da bazı haklardan yararlanmasını engellemek, cinsiyet ayrımcılığı yapmak demektir. Unutma ki, hiç kimse, doğuştan sahip olduğu özellikler nedeniyle aşağılanamaz ya da diğerlerinden üstün olamaz.

Toplumdaki tüm cinsiyetler eşittir. Tüm kadınlar ve erkekler aynı haklara ve ayrıcıklara sahiptir. Bizi farklı yapan cinsiyetimiz ya da fiziksel özelliklerimiz değil; düşüncelerimiz ve davranışlarımızdır.Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Ol

Eşitsizliğe Niçin Karşı Çıkmalıyız?

Nerede doğduğumuz, hangi dili konuştuğumuz ya da fiziksel özelliklerimiz bizi üstün yapmadığı gibi, cinsiyetimiz de bizi üstün yapmaz. Ancak, bazı bireyler kendi cinsiyetini daha üstün görüp, diğer cinsiyetlere karşı baskı ve ayrımcılık yapmaya çalışabilir. Bu yanlış bir davranıştır ve insanların zarar görmesine yol açar. Duyarlı davranarak bunun önüne geçebiliriz.

Nelere dikkat etmen gerektiğini öğrenerek, toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında bilgi sahibi olabilir ve ayrımcılığa uğrayan kişilerin kahramanı olabilirsin.

3 Yorum

3 Yorum

 1. mehmet fethi karsli

  19 Eylül 2016 at 11:05

  otobüste, halkın gözü önünde kamu görevlisi hemşireyi giyinmesi farklı diye dövüp tutuklanıp serbest bırakılma hadisesi burada vurgulanan **duyarlılığa** muhalefet içermiyor mu? genç nesilde farklılık yaratma ve rehber olma hedefine aykırılık içeren bu düşünce eylem ve fikir birliği sağlanmaması neden oluşuyor? okulların açılması ile birlikte duyarlılığı öne çıkarmalıyız..diye düşünüyorum..

  • batuhan

   10 Nisan 2017 at 22:33

   valla aradıgım şeyi bulamıyom cok saçma bu ya

   • Editor

    11 Nisan 2017 at 10:04

    Sen ne arıyordun ki Batuhan? @Batuhan

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.