Anne Baba Okulu

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Çocuklar Yetiştirmek

Çocuğunuzu cinsiyetçi olmayan bir yaklaşımla yetiştirerek, hem insanlara saygılı olmasını hem de toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı durmasını ve toplumun cinsiyetçi yaklaşımlarından etkilenmemesini sağlayabilirsiniz.

Farklıyız ama eşitiz. Bu kadar basit. 

 1. Örnek olun. Çocuklar sünger gibidir. Çevrelerindeki insanların davranış ve tutumlarını hızlı bir şekilde özümser ve modellerler. Bu yüzden, yapabildiğiniz her an hayatınızdaki kadınları onurlandırın.Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme
 2. Yaygın toplumsal cinsiyet kalıplarına meydan okuyun. Çocuklara erken yaşta güçlü kadın karakterler hakkında yazılmış olan hikayeler okuyun ve anlatın.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 3. Kullandığınız sözcüklere ve benzetmelere dikkat edin. “Erkekler ağlamaz”, “Hanım hanımcık ol” gibi kalıplar çocukları örseler. Bu gibi sözcüklere hayatınızda hiçbir zaman yer vermeyin.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 4. Çocuğunuzun, kendi sınırlarını çizmesine izin verin. İstemediği birini öpmesi ya da hoşlanmadığı insanlara sarılması için kesinlikle çocuğunuzu zorlamayın. “Hayır” kelimesi her zaman “Hayır” demektir.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 5. Çocuklara vücutlarının bölümlerini doğru söylemeyi öğretin. Penis ya da vajina kötü ve kirli kelimeler değil. Çocuklarınıza bu kelimelerden utanmamayı öğretin. Olumlu bir vücut algısı oluşturun.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 6. Sıfatları önemseyin. Kızlar sadece güzel ve sevimli değildir. Onlar; zeki, enerjik, yaratıcı, güçlü, meraklı, komiktir. Bu olumlu sıfatları çoğaltın.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 7. Erkekler sadece heybetli ve güçlü değildir. Onlar duygusal, düşünceli, sevimli ve utangaçtır. Bu sıfatları da çoğaltın.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 8. Çocukların medya tüketimine dikkat edin. Televizyon, film ya da video izlerken takip edin. Birçok video, şarkı, televizyon programı ve reklam kadınlar için olumsuz algı oluşturuyor. Çocuğunuzun kadınlara ve kadın haklarına saygı göstermeyen içerik ve programlardan uzak durmasını sağlayın.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 9. Onlara cinsiyet, cinsellik, yaş, ırk, din gibi farklılıklara saygı duymayı öğretin. Unutmayın, feminizm farklılıklar arasındaki eşitlik ile ilgilidir.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 10. Çevrenizdeki güçlü kadın rol modellerine dikkat çekin; iş kadınları, bilim insanları ve sporcular gibi. Bunu birlikte oynadığınız bir oyun haline getirin.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 11. Eğer seçim şansınız varsa, çocuklarınızın doktor ve diş hekiminin kadın olmasını sağlayın. Çocuklara, kadınların toplumun önemli bir parçası olduklarını ve tüm meslek gruplarında yer aldıklarını gösterin.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 12. Onlara vücutlarını sevmeyi öğretin. “Bacakların oldukça hızlı”, “Kocaman bir gülümsemen var.”, “Kolların çok güçlü!” gibi olumlu cümleleri sık sık tekrar edin. Yüksek sesle söyleyerek, bireyselliği onurlandırın ve onlara bedenlerini nasıl seveceklerini gösterin.

 13. Cinsiyetçi Olmayan Çocuk YetiştirmeYaratıcı oyunlar oynamalarını sağlayın. “Bütün kadınlar bebeklerle ve bütün erkekler arabalarla oynar” algısını paramparça edin. Çocukları hayal güçlerini kullanma ve yaratıcı düşünme konusunda cesaretlendirin. Kutunun dışında düşünebilmelerini teşvik edin.

 14. Cinsiyetçi Olmayan Çocuk YetiştirmeÇocukların işi oynamaktır. Gösterişli ve şık kıyafetleri özel durumlar için kullanın.

 15. fridaDünyayı değiştiren kadınlardan ilham almasını sağlayın. Emma Goldman, Anne Frank, Marie Curie, Amelia Earhart, Rosa Parks… Bu kadınlar olmasaydı, dünya şimdiki gibi olamazdı.

 16. Cinsiyetçi Olmayan Çocuk YetiştirmeOtoriter bir kadın olmaları için onları destekleyin ve iyi bir lider olarak yetişebilmeleri için teşvik edin.

  Cinsiyetçi Olmayan Çocuk Yetiştirme

 17. Seslerini kullanmaları için çocukları cesaretlendirin. Onlara dünyayı değiştirebileceklerini söyleyin. İnandıkları doğrular için mücadele eden ve başarılı olan insanları örnek olarak gösterin.

 18. Hata yaptığınızda, samimiyetle özür dileyin. Bu onlara saygıyı göstermenin en kolay yoludur.

Cinsiyetçi yaklaşımlara sahip olmayan ve bunların karşısında duran bireyler yetiştirebilmek için; çocuklarınızın toplumsal cinsiyet konusunda bilinçli ve kadın erkek eşitliği konusunda duyarlı olmasını sağlayın.

(Kaynak: BuzzFeed)