Çocuk Bilim

Tropikal (Egzotik) Meyveler

Tropikal kuşakta yetişen meyvelere, tropikal meyve denir. Tropikal meyvelerin genel özelliği, tüm yıl boyunca yenilebilmeleridir. Çünkü tropikal meyve ağaçları, genellikle yılın her döneminde meyve verir. Bunun temel nedenlerinden biri de tropikal iklimin görüldüğü coğrafyalarda güneş ışınlarının yılda bir kez dik açıyla gelmesidir. Yıl boyunca yeterli güneş alan meyve ağaçları, genellikle tüm yıl boyunca meyve verir.

Tropikal meyvelerden bazıları ülkemizde de sıklıkla tüketilir. Hatta kivi gibi bazı tropikal meyveler, Karadeniz Bölgesi’nde yetişebilir.

En bilinen tropikal meyveler arasında, kivi, ananas, mango, avokado, hindistan cevizi ve muz yer alır. Ancak bunların dışında, ülkemizde de çok bilinmeyen birçok tropikal meyve türü vardır. Bu meyveler gerek görünüşleri itibari ile gerekse tatlarıyla bize ilginç gelebilir. Ancak tropikal iklimde yaşayan canlıların hayatında bu meyveler önemli bir yere sahiptir.

Tropikal Meyve Çeşitleri

Santa Domingo şeftalisi, Hint ayvası, ekmekağacı, duku, rambutan gibi meyveler, Türkiye’de az bilinen tropikal meyveler arasında yer alır.

 

1. Hint AyvasıHint Ayvası

Hint Ayvası, Güney Amerika, Pakistan ve Hindistan gibi bölgelerde yetişir. İçinde birkaç tane büyük çekirdek vardır. 20 cm kadar büyüyebilir. Tadı ise vanilyaya benzer.

2. Santo Domingo Şeftalisi

seftali

Maney olarak da adlandırılan Santo Domingo şeftalisi, Güney Amerika, Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yetişir. 40 cm’e kadar büyüyebilir. Kabuğunun içinde kalan meyvesi turuncu renkli ve güzel kokuludur.

3. Tatlı Çilek

Batı Afrika’da yetişen bir çilek türüdür. Bu meyvenin en önemli özelliği dildeki tat algılarını bozmasıdır. Tatlı çilek yerseniz, birkaç saat boyunca yediğiniz her şeyden tatlı çilek tadı almaya başlarsınız. Bu nedenle İngilizce’de adı, “mucize meyve” anlamına gelen “miracle fruit”tir. Hafif tatlı bir meyve olan tatlı çilek, oldukça popüler bir tropikal meyvedir.Tatlı Çilek4. Yıldız Meyvesi

Yıldız meyvesi, carambola olarak da bilinir. Filipinler’de yetişen bir tropikal meyve olan yıldız meyvesi, C vitamini ve antioksidan bakımından çok zengindir. Bu meyvenin tüm kısımları yenilebildiği gibi, kabuğu gevrektir.

Yıldız Meyvesi

 

5. Rambutan

Büyük ve tüylü bir çileğe benzeyen rambutan, Asya’da yetişri .Yabani bir meyvedir ve 10 cm kadar büyüyebilir. Kabuğu sert olmasına rağmen, meyvesi çok yumuşaktır. Rambutanın meyvesi tatlı ya da ekşi olabilir.

rambutan6. Mango

Hindistan’da yetişen mango, tüm dünyada tüketilen tropikal meyvelerden biridir. 300 yıl boyunca yaşayabilen mango ağaçları 35-40 metreye ulaşabildiği gibi, bu meyveyi son derece bereketli yapar. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan mangonun tadı avokado ya da kavuna benzer.

mango

 

7. Boynuzlu Kavun

Boynuzlu kavun, Afrika salatalığı olarak da bilinir. Yeni Zelanda ve Şili’de yetişri. Kalın ve sert bir kabuğu olmasına rağmen, meyvesi jöle şeklindedir. Tadı muza benzer ancak görünüm itibariyle salatalığa ya da domatese benzer. C vitamini bakımından oldukça zengindir.

kavun

Tropikal meyveler, ekvatora yakın bölgelerde yetiştiği gibi, farklı iklimlerin etkili olduğu ülkemizde; çilek, erik elma, portakal, mandalina, ayva, armut, muz gibi meyveler yetiştirilmektedir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir