Çocuk Haberleri

TTM Cinsiyetçi Olmayan ve Şiddet İçermeyen Oyuncak Kütüphanesi Kuruyor

Tarlabaşı Toplum Merkezi (TTM) tarafından başlatılan kampanya ile TTM içerisinde cinsiyetsiz ve şiddet içermeyen oyuncaklardan oluşan bir oyuncak kütüphanesi kuruluyor.Oyuncak Kütüphanesi

Barbie Bebek ve Silah Gibi Oyuncaklar Kabul Edilmiyor

Tarlabaşı Toplum Merkezi, çocukları şiddet içeren oyuncaklardan uzak tutmak ve oyuncaklar yoluyla çocukların cinsiyetçi yaklaşımlar belirlemesini engellemek amacıyla kurduğu Oyuncak Kütüphanesi için destek bekliyor. Oyuncak Kütüphanesi, cinsiyetsiz ve şiddet çağrıştırmayan tüm oyuncak desteklerine açık.

Uzun süredir çocuklar ve kadınlar ile ilgili çalışmalar yapan Tarlabaşı Toplum Merkezi tarafından başlatılan kampanya ile çocukların toplumsal cinsiyet normlarından, ırkçılıktan ya da şiddet beslenmemesi amaçlanıyor.

“Kolektif Oyuncaklar Önemli”

Tarlabaşı Toplum Merkezi psikologu, Ebru Ergün, bestanuce1.com haber sitesinde yer alan röportajında, Oyuncak Kütüphanesi’nin, Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı (KEDV) tarafından yapılan öneri ile oluşturulmaya başlandığını söylüyor. Kolektif oyuncakların öneminden bahseden Ebru Ergün, “Bu çocuklar hep birlikte hayat kuracaklar ve oyun oynamak bunun en iyi yolu. Birbirlerine yakınlaşmalar, anlaşmazlıkları çözmek gibi şeyler ne kadar iyi öğrenirlerse ileride birlikte kuracakları hayat da güzel olur.” diyor.

Tarlabaşı Toplum Merkezi Oyuncak Kütüphanesi için gönderilecek oyuncaklar için dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

  • Cinsiyetçi olmayan,
  • Şiddet içermeyen
  • Yaratıcılığı ve motor becerileri geliştiren

Barbie bebek, silah gibi oyuncaklar TTM tarafından kabul edilmiyor. Kutu oyunları, ahşap oyuncaklar, bilim ve deney setleri, puzzlelar ve legolar gibi oyuncaklar merkeze kabul ediliyor. TTM Oyuncak Kütüphanesi için yapılacak oyuncak bağışları, kargo yoluyla iletilebileceği gibi, doğrudan merkeze de teslim edilebiliyor. Detaylı bilgi almak için: www.tarlabasi.org

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.