Kültür Sanat

TÜBİTAK, ‘Sakıncalı’ Gördüğü Çocuk Kitaplarını Toplatıyor

TÜBİTAK, 3 yaş ve üzeri yaştaki çocuklar için hazırlanan TÜBİTAK Yayınları’na ait kitapları inceleyerek, “kültürel açıdan uyumlu” görmediği kitapları piyasadan toplattı. 3 yaş ve üzeri çocuk kitaplarının ardından; 5, 6, 7 yaş üzeri çocuklara hitap eden kitaplar da “yerlilik ve kültürel uyum” kriterlerine uygun olmaması durumunda, piyasadan çekilecek.

TÜBİTAK Yayınları Çocuk Kitaplarında “Yerlilik ve Kültürel Uyum”

TÜBİTAK Yayınları, 2014 yılında yapılan değişikliklerle, yayınladığı kitaplarda “yerlilik ve kültürel uyum” kıstasının aranmaya başlanacağını açıklamıştı. 2015 yılı içerisinde, TÜBİTAK Yayınları tarafından basılan 50 bin kitap, “yerlilik ve kültürel uyum” kriterleri doğrultusunda incelenerek, bazı kitaplar piyasadan toplattı. “Gökkuşağının Tüm Renkleri”, adlı çocuk kitabını, içinde uygunsuz şekiller olduğu gerekçesiyle piyasadan toplatan TÜBİTAK Yayın Kurulu, yayınladığı diğer çocuk kitapları için de inceleme başlattı.

3 yaş üzerindeki çocuklara hitap eden ve çoğunlukla yerli olmayan eserlerden oluşan resimli kitapların toplatılmasının ardından; TÜBİTAK Yayınları tarafından basılan 5, 6 ve 7 yaş üzeri çocuk kitapları da incelenecek. “Yerlilik ve kültürel uyum” kıstaslarına aykırı olan kitaplar, imha edilecek.

TÜBİTAK’ın Toplattığı Çocuk Kitapları

TÜBİTAK Yayınları’na ait olan ve TÜBİTAK tarafından toplatılan kitaplar arasında yer alan eserlerden bazıları şunlar:

  • Gökkuşağı’nın Tüm Renkleri (Basım Tarihi 2011)
  • Haydi Öğrenelim: Ne, Neden Yapılmıştır? (Basım Tarihi: 2010)
  • Üzüntüden Mutluluğa Duygularınız (Basım Tarihi: 2011)
  • Gökyüzü Ne Kadar Yüksek (Basım Tarihi 2010 )
  • Bir Milyon Ne Kadar Büyük (Basım Tarihi 2011)
Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir