Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp bebek uygulamalarının öncesinde, erkek ve kadın partnerlerin üreme yetilerinin doğru değerlendirilmesi ve tedavi için doğru yöntemin belirlenmesi tüp bebek tedavisinin başarısı açısından büyük önem taşıyor.

Tüp bebek tedavisinde, başarıyı etkileyen durumların başında yumurtalıklardaki yumurta hücresi, polikistik over, tubal faktörler, rahim içi faktörler geliyor. Bunun anı sıra spermin meni ya da testisten alınması da başarı şansını olumlu etkiliyor.

Tüp bebek tedavisi başlamadan önce, çiftlerin üreme sağlığı kontrolünden geçmesi gerektiğini vurgulayan Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi Uzmanı Yardımcı Üreme Teknikleri Direktörü Dr. Engin Enginsu, tedavi sürecinde ekip çalışmasının da büyük öneme sahip olduğunu vurguluyor.

Tüp bebek tedavisi uygulamalarında, yapılacak basit hataların laboratuarlarda bulunan yumurta ve sperm hücrelerini etkileyeceğini söyleyen Enginsu, klinisyenler ile embriyologların bu konudaki başarısının son derece önemli olduğunu belirtiyor.

tüp bebek tedavisiTüp Bebek Tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin üreme sağlıkları ile ilgili taramalarda, hasta hazırlığının doğru bir şekilde yapılması da önem taşıyor. Doğru teşhis ve doğru stimülasyon protokellerinin seçilmesi ile çiftlere en doğru tedaviyi uygulamak mümkün hale geliyor. Başarılı bir hazırlanma döneminden sonra ise güncel teknolojik donanımlar kullanılarak, başarı şansı artırılıyor.

Tüp bebek tedavilerinin ilk defa 1978’de uygulandığını söyleyen Dr. Enginsu, ilk uygulamadan bu yana hem teknoloji de hem de klinik uygulamalarda önemli gelişmeler olduğunu söylüyor.

Tedavinin başlamasından sonra, tedavi tamamlanana dek birçok uzman tarafından yakından incelendiğinden, tüp bebek tedavisindeki başarı şansı artıyor.

Tüp bebek uygulamaları sürecinde, embriyo gelişimi de yakından inceleniyor. Embriyo gelişimi 2 dakikalık aralıklar ile tek tek fotoğraflanarak, bu fotoğrafların birleştirilmesi ile film oluşturuluyor ve en sağlıklı gelişmeyi gösteren embriyo ayırt edilebiliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.