Çocuk Haberleri

Türkiye’de Çocukların %55’i Çalıştırılıyor

Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan Gümüş ve Adana Çocuk İşçiliği İzleme Birimi’nden Nur Yıldırım, TÜİK 2012 verileri doğrultusunda hazırlanan rapora göre, Türkiye’de çocukların %55’inin çalıştırıldığını açıkladı.

Tarımda Çocuk İşçiliği

Mevsimlik çocuk işçiliğinin en yaygın olduğu bölgelerden biri olan Adana’da gerçekleştirilen “Dünyada, Türkiye’de ve Adana’da Çocuk İşçiliği Nedir, Nasıl Çözülür?” konulu rapora göre, Türkiye’de 6-17 yaş grubundaki çocukların yarısından çoğu çalıştırılıyor.

7 ve 8. Sınıftaki Öğrencilerin Yüzde 46’sı Çalışıyor

Çocuk işçiliğini izlemeye yönelik sürekli bir izleme sisteminin olmadığını ve bunun acilen kurulmasına dikkat çekilen raporda Adana’da ilkokul 7-8’nci sınıftaki çocukların ekonomik faaliyette çalışma durumlarının yüzde 46’yı bulduğu belirtildi. Tarım kesiminde çocuk işçiliği oranlarının daha yüksek bulunduğunun belirtildiği rapora göre köylerde 7-8 yaşını geçmiş çocukların büyük kısmının tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde çalıştığına dikkat çekiliyor.

Çocukların yerinin iş değil okul olduğunun belirtildiği raporda sunulan çözüm önerilerinde, mevcut yasal düzenlemelerdeki boşlukların tespit edilerek gerekli değişikliklerin yapılması, yasal düzenlemelerin uygulanması ve denetlenmesi için gerekli sistem ve mekanizmaların kurulması, gerekli sosyal ve ekonomik müdahalelerin tasarlanarak ihtiyaç olan tüm illerde uygulanması gerektiğine dikkat çekiyor.

(Kaynak: Hürriyet)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir