Çocuk Yemek Tarifleri

Türkiye’de Süt Tüketimi, Avrupa’dakinin 3’te 1’inden Daha Az

Euromonitor 2015 verilerine göre, Türkiye’de süt içme oranları, Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük. Türkiye’de neredeyse Avrupa’nın dörtte biri kadar süt tüketiliyor.

Dünyanın en büyük ilk 10 süt üreticisi içerisinde yer alan Türkiye’de, yıllık süt tüketimi ortalama 24 litre. Bu oran İngiltere’de 100, İsveç’te 111, Finlandiya’da ise 139 litre.Sütün Faydaları ve Çocuklarda Süt Tüketimi

Türkiye Avrupa’nın Üçte Birinden Az Süt Tüketiyor

Tetra Pak Türkiye Pazarlama Direktörü Verda Telyaz’ın, Euromonitor 2015 verileri çerçevesinde verdiği bilgiye göre; Kuzey Avrupa ülkeleri dünyada içme sütü tüketiminin en yüksek olduğu ülkeler durumunda. Estonya, İrlanda, Finlandiya, İngiltere ve İzlanda’da kişi başına içme sütü tüketimi 100 litreninn üzerinde. İspanya’da 108 lt yıllık tüketim, İngiltere’de kişi başı 100 lt, Fransa’da kişi başı 68 lt, İtalya’da 63 lt, Yunanistan’da 65 lt düzeyinde gerçekleşiyor.

Türkiye’de günlük ortalama olarak yalnızca 66 gram süt içiliyor. Bu oran, ayda 5 bardağa denk geliyor. Türkiye’de haneye giren süt miktarlarına bakıldığında ise, en fazla hane başına süt tüketimi, 122 litre ile Akdeniz Bölgesinde. En düşük hane tüketimi ise 74 litre ile Karadeniz Bölgesinde.

Haneye Giren Sütün Önemli Kısmı, Isıl İşlemden Geçmiyor

Türkiye’de haneye giren sütün yaklaşık yüzde 40’ı ısıl işlemden geçmemiş ve denetlenmemiş sokak sütü. Sokak sütü tüketiminde Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi en yoğun tüketime sahip olduğu gibi, büyükşehirlerde, ısıl süt tüketiminin oranı artıyor.

Sütün YararlarıUzmanlar süt tüketiminin sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez bir unsur olduğunu ve her yaşta insanın süt tüketmeye devam etmesinin büyük önem taşıdığını belirtiyor. Uzmanların verdiği bilgiye göre, yaş gruplarına göre, tüketilmesi gereken süt miktarı şöyle:

  • 6-12 ay: 1 su bardağı süt (anne sütüne ek olarak)
  • 1-3 yaş: 2 su bardağı süt
  • 3-9 yaş: 2 su bardağı süt ve 1 porsiyon sütlü ürün
  • Ergenlik Dönemi: 2 su bardağı süt ve 1-2 porsiyon sütlü ürün
  • Hamilelik ve emzirme dönemi: 3-4 su bardağı süt veya 2 su bardağı süt ve 1-2 porsiyon sütlü ürün
  • Yetişkinlik ve yaşlılık dönemi: 2 su bardağı süt
  • Menopoz dönemi: 2 su bardağı süt ve 1-2 porsiyon sütlü ürün

Kalsiyum açısından en zengin besinler arasında yer alan süt, büyüme ve kemik gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahip. Özellikle gelişme çağında olan çocukların düzenli olarak süt içmesi, kemik gelişimleri açısından büyük önem taşıyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.