Çocuk Haberleri

Türkiye’nin 2. Çocuk Köyü İzmir’de Kuruluyor

Koruncuk Vakfı, yardıma muhtaç çocuklar için EGİAD’ın desteğini de alarak Türkiye’nin ikinci çocuk köyünü İzmir’de kuruyor.

Kurucuları arasında Türk sinemasının yıldızı Adile Naşit, Türkan Şoray gibi isimlerin yer aldığı Koruncuk Vakfı, Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) ile el ele vererek korunmaya muhtaç çocuklar için bir köy inşa edecek. Koruncuk Vakfı, 36 yıl önce Bolluca Çocuk köyünü kurmuştu. İzmir’in Urla ilçesinde kurulacak köy, Türkiye’nin ikinci çocuk köyü olacak.

koruncuk

Yardıma muhtaç çocukların evlenene kadar maddi, ömür boyu manevi desteğin verileceği köyde, çocukların yanında tam zamanlı anne de olacak.

Çocuk Köyü Yararına Kermes Yapılacak

Urla’da inşası başlayan Koruncuk Çocuk köyüne destek olma kararı alan EGİAD, 11 Mayıs Çarşamba günü Swiss Grand Efes’te bir kermes düzenleyecek. EGİAD 2. Tasarım Buluşması ve Kermesi kapsamında elde edilen tüm gelir Koruncuk Vakfı Urla Çocuk Köyüne aktarılacak.

Çocuk Köyünde Anneler Olacak

Urla’daki çocuk köyünde 80 ile 100 arasında çocuğun kalacağını belirten Koruncuk Vakfı İzmir Şube Başkanı Işıl Nişli de Türkiye’nin ikinci çocuk köyü olacak olan Koruncuk Urla Çocuk Köyü hakkında bilgi verdi.

“Çocuklar küçük yaşta bize geliyor. Çocukların küçük yaşta olmasına özen gösteriyoruz ki ağaç yaş iken eğilir. Çok masumiyetleri bozulmadan, Türk örf ve geleneklerine göre rol model olabilecek çocuklar yetiştirmek hedefimiz. Çocuklar gelecek, eğer kardeşleri varsa birbirlerinden ayrılmayarak aile evine yerleşecekler. Başlarında tam zamanlı olarak köyde kalacak olan anneleri olacak. Benim evimde, sizin evinizde nasıl çocuklar büyüyorsa onlar da aynı o şekilde büyüyecekler. Anneleri onları öpe koka uyandıracak. Birlikte kahvaltılarını edecekler. Küçük olanlar anaokuluna gidecek yine köyün içerisindeki. Çok güzel bir aile ortamı olacak ve o aile ortamında büyüyecekler.”

urla çocuk köyü

Çocuklara Evleninceye Kadar Maddi Destek Sağlanacak

Çocukların 13 yaşına gelinceye kadar aile evlerinde, ardından köy içerisindeki kız ve erkek yurtlarında kalacağını ifade eden Işıl Nişli, şunları söyledi:

“Bizim için meslek sahibi olmaları çok önemli. Koruncuk Vakfının çok önemli bir ayrımı var. Biz, çocuklar 18 yaşında geldiğinde uğurlanmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Çocuklar kendi ayakları üzerinde tamamen duruncaya kadar, stajlarını yapıp, meslek sahibi olup askere gidip gelip evlenince kadar, çeyizleri düzülünceye kadar bizim kontrolümüz ve maddi desteğimizin altında olacaklar. Manevi destek ise zaten ömür boyu sürüyor. Çok güzel bir aile modeli tam bizim aile modeli, Türk örf ve geleneklerine yönelik bir aile evi olacak. Türkiye’nin ikinci güzel çocuk köyü İzmir’de.”

Çoocuklar

Çocuk Köyüne Siz de Destek Olabilirsiniz

Vakfa ve yardıma muhtaç çocuklara katkıda bulunmak isteyenler için de her türlü destek fikrine açık olduklarını kaydeden Işıl Nişli, sözlerine şöyle devam etti:

“Çocuk köyümüz şu an inşaat aşamasında ve 2017 yılı Kasım ayında inşaatı bitecek. Çeşitli şekillerde bize destek olabilirler. Çeşitli kategorilerde sponsor olabilirler. Farklı projelerle bize gelebilirler, mevcutta yapmayı arzu ettiğimiz projelere maddi ve manevi destek olabilirler. Çok çeşitli uygulamalar var. Doğum günlerini bile hediye edebilirler, özel günlerini çok daha anlamlı kılabilirler. 4717’ye Urla yazıp sms göndererek 5 liralık bağışta bulunabilirler. Sürekli bağışçımız olabilirler.”

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.