Kültür Sanat

Türkiye’nin İlk Çocuk Kitapları Ressamları Müzesi Açılıyor

Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi içerisinde, Türkiye’nin ilk Çocuk Kitapları Ressamları Müzesi açılıyor. Ege Üniversitesi Çocuk Kitapları Ressamları Müzesi 27 sanatçının orijinal eserleriyle, 22 Nisan Cuma günü törenle açılacak.Çocuk Kitapları Ressamları

Dünyanın farklı bölgelerinde birçok örneği bulunan Çocuk Kitapları Ressamları Müzesi, Ege Üniversitesi’nin girişimiyle, ilk kez Türkiye’de açılacak. İzmir’de bulunan Ege Üniversitesi içerisindeki Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde açılacak olan Çocuk Kitapları Ressamları Müzesi, hem çocuk kültürüne hem de illüstrasyon sanatları için önemli bir kaynak olacak.

Müze, 27 Sanatçının Eserleriyle Açılış Yapacak

6.EgeArt Sanat Günleri sürecinde, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi kurucusu ve yöneticisi Nedim Sönmez ve Egeart Sanat günlerinin davetli ressamı Can Göknil arasında projelendirilen “Çocuk Dünyasının Ressamları” bir bölüm olarak müze kapsamına alınacak. Müze içerisinde, 25 Türk ressam ve iki İranlı ressamın eserleri bulunacak. Açılışı 27 sanatçıyla yapacak olan müze, yeni ressamlara yer vermeye devam edecek.

Çocukların hayal gücünü geliştirebilecekleri ortamlar yaratılması, görsel sanatların edebiyat estetiği ile buluşması ve çocuk kitapları ressamlarının eserlerini bir arada görebilmeyi sağlamak amacıyla kurulan Çocuk Kitapları Ressamları Müzesi, 22 Nisan Cuma günü saat 11.00’de açılacak.

İllüstrasyon sanatını ve çocuk edebiyatını destekleyen projede eserleri yer alacak isimler: Vaghar Aghaei, Ilgım Veryeri Alaca, Ayşe İnan Alican, Uğur Altun, Ferit Avcı, Canan Barış, Gözde Bitir, Reha Barış, Zerrin Cebeci, Saadet Ceylan, Ender Dandul, Mustafa Delioğlu, Serap Deliorman, Nazan Erkmen, Can Göknil, Sedat Girgin, Başak Günaçan, Şafak Okdemir, Feridun Oral, Aysun Berktay Özmen, Nuran Balcı Özekçin, Betül Sayın, Nazli Tahvili, Banu Taylan, Mert Tugen, Deniz Üçbaşaran, Burcu Yılmaz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı