Çocuk Haberleri

Türkiye’nin ilk kukla filmi engelli çocuklar için perdedeydi

Türkiye’nin ilk kukla filmi “Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış”, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde engelli çocuklar için perdedeydi.  

10 Ekim Cuma akşamı EXPO Center’da gerçekleştirilen açılış töreninin ardından dopdolu programını sinemaseverlere sunan Altın Portakal Film Festivali, hafta sonunun ilk gününde sosyal sorumluluk projeleriyle öne çıktı.

"Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış"

Sosyal sorumluluk kapsamında programda yer verilen projelerin ilki, galası AKM Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilen “Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış” filmiydi. Türkiye’nin ilk kukla filmi olma özelliği taşıyan “Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış”ın ilk seyircileri, Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilite Merkezi öğrencileri oldu. Engelli çocukları topluma dâhil etmek, eğitimlerini desteklemek, sosyal bireyler olmaları yönündeki çalışmaların önemine dikkat çekmek için yapılan özel gösterim, yoğun ilgiyle karşılandı. Öğrenciler, salona girmeden önce, gösterime katılan film ekibiyle ve özellikle de kuklalara ses veren ünlü sanatçılar Janset ve Yekta Kopan’la fotoğraflar çektirdi.

Gösterimden sonra izleyiciler; yönetmenler Nermin Er ve İsmet Kurtuluş, senarist Süreyya Kıral Erçevik, seslendirme sanatçıları Janset, Yekta Kopan ve Çok Güzel Hareketler Bunlar programıyla tanınan Şevket Süha Tezel’in de aralarında bulunduğu ekibe sorularını yöneltti. Yönetmenlerden Nermin Er, Türkiye’de hak ettiği ilgiyi göremeyen kukla sinemasına Altın Portakal’da yer verilmesinden ötürü teşekkür etti. Geniş bir ekibin katılımıyla gerçekleştirilen filme sesleriyle hayat katan Janset ve Yekta Kopan da çok eğlenceli olmakla beraber çocukları ciddiye alan böyle bir projede yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

“Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış”, festival kapsamında 18 Ekim Cumartesi günü, saat 11.00’da Migros AVM Salon 6’da ikinci kez gösterilecek ve 12 Aralık’ta vizyona girecek.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir