Çocuk Haberleri

Üç Ebeveynli Tüp Bebek Yöntemi İngiltere’de Onaylandı

Genetik hastalıklara sahip olan çiftler tarafından kullanılması öngörülen üç ebeveynli tüp bebek yöntemi İngiltere’de onaylandı. Genetik hastalıkları taşımayan sağlıklı çocuk sahibi olmak için kullanılacak olan mitokondriyal replasman tedavisi sıkı prosedürlerle uygulanacak.üç ebeveynli tüp bebek yöntemi

Üç Ebeveynli Tüp Bebek Yöntemi

Üç ebeveynli tüp bebek yöntemi ile mitokondriyal genlerinde hastalık yapıcı mutasyona sahip olan kadınların sağlıklı bir şekilde doğum yapmaları ve hastalık yapıcı mutasyona sahip genleri taşımamasını sağlıyor. Mitokondriyal replasman tedavisi sadece kalıtsal hastalıkların ölüme ya da ciddi hastalığa neden olabileceği özel durumlarda kullanılıyor.

Genetiği Değiştirilmiş Bebekler için Kapı Aralanıyor

İngiliz İnsan Dölleme ve Embriyoloji Otoritesi (HFEA), 15 Aralık’ta iki kadın ve bir erkeğin DNS’sından oluşacak tüp bebek yöntemini onayladı. Dr. David King, bu kararın genetiği değiştirilmiş bebekler açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

Üç ebeveynli tüp bebek yöntemine etik veya dini nedenlerle karşı çıkanların olduğunu belirten Dr. David King, daha önce Ürdünlü bir çiftin Meksika’da gerçekleştirilen yöntemle sağlıklı bir bebek dünyaya getirdiğini söyledi. Dünyanın ilk üç ebeveynli bebeği Meksika’da dünyaya geldiği gibi, herhangi bir sorun yaşanmaması durumunda, ikinci bebek İngiltere’de dünyaya gelecek.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir