CiciPedia

Uçak Nasıl Uçar?

Uçak nasıl uçar sorusunun cevabını merak mı ediyorsunuz? Biz de çok merak ettik ve sizler için cevabı araştırdık. İşte uçaklarla ilgili bilmek istediğiniz her şey.

Uçak nasıl havalanır?

Uçak nasıl uçar ya da nasıl havalanır? Bütün uçak motorları, uçağı uçurmak için havayı kullanır. Pervaneli motorlar, öndeki havayı çekerek uçağı ilerletir. Jet motorları ise, önden çektiği havayı sıkıştırıp, ısıtarak arka tarafa püskürtür ve böylelikle uçak ilerlemeye başlar. İlerleyen uçak belli bir hıza ulaşınca kanat üzerinden geçen hava daha hızlı hareket eder; ama basıncı düşer. Alttaki havanın basıncı ise, yüksektir. Bu fark nedeniyle yüksek basınçlı hava, kanadı yukarı ittirir ve kaldırma kuvveti oluşturur. Bunun sonucunda uçak, havalanır.

Uçak nasıl uçar?

Batıdan doğuya uçan uçak neden daha hızlıdır?

Dünyanın birkaç km üstünde, her zaman “batıdan doğuya” esen bir rüzgar vardır. Bu rüzgarın adı “Jet Stream”dır. Jet Stream, atmosferin “troposfer” tabakasında eser. Bu rüzgar, estiği yönün tersinde giden uçağın hızını yavaşlatır; onunla aynı yönde uçan uçağın hızını arttırır. Böylece Jet Stream’ın estiği yöne doğru yol alan uçakların işi kolaylaşır. 

Helikopterleri uçaklardan ayıran özellikler nelerdir?

Helikopterleri uçaklardan ayıran önemli özellikler, havada asılı durabilmeleri, kendi eksenleri etrafında dönebilmeleri ve geri geri uçabilmeleridir. Uçaklarda gerekli gücü motor sağlar ama asıl havada kalmalarını sağlayan kanatlarıdır.  Helikopterlerde ise havada kalmalarını sağlayan, motora bağlı pervanelerdir.  Bir helikopterde iki veya daha fazla kanat olabilir. Pervaneler, bir çeşit döner kanat gibi düşünülebilir.

Uçakları neden daha sağlam bir malzemeden yapmıyorlar?

Uçak kazalarının nedeni değişiktir. Havada bir şekilde infilak ederek düşen uçaklarda, yolcuların kurtulma olasılığı yoktur. Bu nedenle de,  uçağın yapıldığı malzeme bu açıdan önemli değildir. Uçak yere bir bütün halinde çarpsa da, düşen bir asansörde olduğu gibi yolcular çarpmanın şiddetinden hayatlarını kaybederler.

Uçak Nasıl Havada Duruyor?

Uçaklar pervaneleri ve kanatlarıyla hava dokusunu etkiler ve çevresindeki havanın dağılışını ve akımını denetler. Motorlarında yerçekimsel dalga motoru bulunur. Uçağın kanatlarının altındaki hava basıncı üstündekinden fazla olduğu durumda uçak yerçekimini yenerek havalanmaya başlar.

Uçak, uçuş sırasında 4 kuvvetin etkisi altına girer. Bunlar yerçekimi kuvveti, kaldırma kuvveti, geri sürükleyici ve ileri sürükleyici kuvvettir. Kaldırma kuvveti; uçağın havalanıp, uçmasını sağlar.

Uçak nasıl uçar?

Uçakların arkasında nasıl bulut oluşur?

Uçakların arkasında bıraktıkları bulut, insan yapısı bir buluttur. Deniz seviyesinde, yüksek sıcaklık ve basınçta buharlaşan suyu hava kolayca absorbe eder, yani emer.  Yükseklik arttıkça, hava sıcaklığı ve basınç düşer ve hava artık su buharını içine alamaz hale gelir. Uçağın motorlarından egzost olarak çıkan yakıt parçacıkları da bu oluşuma eklenerek, motorların gerisinde uzun, ince bir bulut oluşur.

Uçaklar fırtınadan etkilenir mi?

Fırtınaya tutulan uçağın karayla teması olmadığı için, yıldırımlar yükünü iletecek bir yer bulamaz. Yıldırım ve şimşekler genellikle uçağa zarar vermez.

Uçak ve kanatları arasındaki ilişki nasıldır?

Uçak, kanatları sayesinde uçar. Hava kanadın üst tarafında iken, alt tarafında olduğundan daha hızlı ilerleme gücüne sahiptir. Böylece oluşan güç, uçağı yukarı doğru iter. Uçak hızlandıkça, itme gücü o kadar artar.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir