CiciPedia

Uçaklarda Cep Telefonu Kullanmak Neden Yasak?

Uçaklarda cep telefonu kullanımının yasaklanması 1980’li yıllarda başlamıştır. Telefon sinyallerinin yaydığı dalgaların, uçağın kontrol sistemini etkileyebilecek olması nedeniyle cep telefonu kullanımı uçaklarda yasaklanmıştır. Ancak uçaklar, uydu ve radyo dalgalarına da uçuş sırasında sürekli olarak maruz kalır. Bu nedenle cep telefonlarının uçağın sistemlerini etkilediği iddia edilemez.

ucaklarda-cep-telefonu-kullanimi

2000’li yıllara kadar, cep telefonu kullanımı ile ilgili yapılan tüm testlerde, uçakların kontrol panellerinin etkilenmediği görülmüştür. Hava yolları firmaları, uçakta bilgisayar ya da cep telefonu kullanımı sırasında, pilotların uçağa etkisinin olup olmadığını araştırmalarını istemiştir. Pilotların oluşturduğu 3000’den fazla rapor kaydının birkaçı hariç hiçbiri uçağı etkilememektedir.

Uçaklarda cep telefonu kullanmanın yasak olmasının asıl nedeni, cep telefonlarından yayılan dalgaların uçağı olumsuz etkileyebileceği hatta tüm sistemi kapatabileceği ihtimalidir. Bu ihtimal yüz binde bir kadar düşük olsa da, yolcu güvenliği ön planda olduğundan, uçaklarda cep telefonu kullanmak yasaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir