Çocuk Gelişimi

Uluslararası Bakalorya Programı

Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureate), Uluslararası Bakalorya Örgütü (International Baccalaureate Organization – IBO) tarafından dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir sistemdir.

Uluslararası Bakalorya

Uluslararası Bakalorya Programı 3 değişik gruptan oluşmaktadır.

UB İlköğretim Birinci Kademe Programı (PYP): 3-12 yaş arası öğrenciler içindir.

UB İlköğretim İkinci Kademe Programı (MYP): 11-16 yaş grubu öğrenciler içindir.

UB Diploma Programı (DP) 16-19 yaş grubu öğrenciler içindir. Diploma İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere 3 dilde gerçekleşir.

IB (Uluslararası Bakalorya) Nedir?

1968 yılında kurulan Uluslararası Bakalorya Örgütü, bugüne kadar 147 ülkede 3.777 okulda, 3-19 yaş arası 1.181.000’dan fazla öğrenciye, 4 farklı seviyede programlar sunmuştur.

En yetkin, en akılcı, en işlevsel eğitim programı olarak kabul edilmektedir.

Uluslararası Bakalorya Programı Ne İşe Yarar?

Lise veya üniversite eğitimini yurtdışında sürdürecek/sürdüren öğrencilerin, bulundukları ülkede aldıkları eğitim müfredatının ortak ve evrensel nitelikte yürütülmesidir.

Bu programa dahil olan özel okullar, MEB’in müfredatına ek olarak, evrensel standartlarda sahip olması gereken kazanımları da bu program çerçevesinde sunmaktadır.

Uluslararası Bakalorya’da Hangi Programlar Vardır?

Ülkemizdeki özel okulların kullandığı 3 farklı program vardır:

PYP (Primary Years Programme)

Bu program 3-12 yaşlar arası çocuklar içindir. Bu program ülkemizde anaokulu, ilkokul ve ortaokul seviyelerinde uygulanmaktadır. PYP programında 6 ana konu başlığına ağırlık verilmektedir.

MYP (Middle Years Programme)

MYP programı ise PYP’nın devamı olarak 11-16 yaş aralığındaki öğrenciler içindir. Bu program Türk Milli Eğitim sistemine göre ilköğretim ikinci kademede uygulanmaktadır.

DP (Diploma Programme)

IB DP programı 16-19 yaş arası içindir. Lisenin son 2 yılında öğrenim gören öğrenciler içindir. Bu programdan mezun olan lise öğrencileri MEB’nın vermiş olduğu lise diplomasının yanı sıra IB bitirme sınavları sonunda uluslararası geçerliliği olan IB Diploması’nı da almaya hak kazanırlar.

IB DP programı mezunları, yurtdışında üniversite okumak için gerekli olan ve tanınan uluslarası bir lise diplomasına sahip olmaktadırlar. Amerika’da bazı üniversite ve kolejler IB mezunlarını doğrudan üniversitenin ikinci sınıfına yerleştirmektedir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir