Kültür Sanat

Uluslararası Marmara Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu

Üsküdar Üniversitesi’nde bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Marmara Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu kapsamında, Türkiyeli ve Yunanistanlı yazarlar ile çocuk ve genç okuyucular bir araya geldi.

uluslararasi-cocuk-ve-genclik-edebiyati-sempozyumu

Gülten Akın: Bu Tür Sempozyumlar Devam Etmeli

Sempozyuma katılan Gülten Dayıoğlu, Türkiye’nin farklı bölgelerinde Çocuk ve Gençlik Edebiyatı üzerine sempozyumların yapılmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, “Ben 51 yıldır çocuk ve gençlik kitapları yazıyorum. 79 eser sahibiyim, 80.eserim de bilgisayarda.” İfadelerini kullandı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi, Kalkandere Eğitim Vakfı ve Ergi İletişim iş birliği ile düzenlenen sempozyuma, Uluslararası Rodos Yazarlar ve Çevirmenler Merkezi de destek verdi.

Yunanistanlı ve Türkiyeli yazarlarla genç ve çocuk okuyucuların bir araya geldiği sempozyumda, kültürel bağlara ve benzerliklere dikkat çekilerek, her iki ülkenin yazarlarının da iş birliği içerisinde olacaklarının altı çizildi.

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu’na Geniş Katılım

Feyza Hepçilingirler, Fatih Erdoğan, Çiğdem Güneş, Mavisel Yener, Nemika Tuğcu, Aytül Akal, Ayla Çınaroğlu, Çiğdem Gündeş, Eşref Karadağ, Habib Bektaş, Hidayet Karakuş, Muzaffer İzgü ve Nemika Tuğcu’nun katıldığı sempozyumu, Yunanistan’dan da Angeliki Darlasi, Christina Fragkeskaki, Eleni Dikaiou, Filippos Mandilaras, Foteini Fragkouli, Lily Lambrelli, Nancy Tryposkoufi, Eleftheria Binikou ve Dikaious Chatziplis konuşmacı olarak katıldı.

Sempozyum 31 Mayıs’ta Sona Erecek

Türkiye – Yunanistan Edebiyat Yolları adı altında düzenlenen sempozyum, 31 Mayıs 2015’e kadar devam edeceği gibi, Şişli ve Üsküdar’daki ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin katılacağı etkinlikte “Sınıfta Edebiyat” konusun işlenecek.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir