Çocuk Haberleri

UNICEF: 75 Milyon Çocuk Eğitim Hakkına Ulaşamıyor

UNICEF, dünya genelinde insani kriz yaşanan bölgelerde, okul çağında olan 75 milyon çocuğun eğitim hakkından mahrum kaldığını açıkladı.UNICEFUNICEF’in raporuna göre, insani krizin bulunduğu bölgelerde, 3-18 yaş aralığında 462 milyon çocuk yaşıyor. Bu çocuklardan 75 milyonu, eğitime ulaşamıyor. İnsani krizin en fazla olduğu bölgelerin başında gelen Suriye’de beş yıldır devam eden savaş nedeniyle 6 binden fazla okul kullanılamaz hale geldiği gibi, çatışmaların sık yaşandığı Doğu Ukrayna’da her beş okuldan biri yıkıldı ya da hasar gördü.

Mülteci Çocuklar “Kayıp Kuşak” Olma Riski Taşıyor

Savaş bölgesinde yaşayan 7 yaşından küçük çocukların sayısının 87 milyon olduğunu açıklayan UNICEF, bir yıldan uzun süredir eğitimden yoksun bırakılan çocukların eğitime geri dönme ihtimallerinin oldukça düşük olduğunu belirtti. Hazırlanan raporda, okulların çocuklara güvenli alan ve hayati bir düzen sağlamasına karşın, kriz dönemlerinde çocukların eğitim hakkından yoksun bırakıldığı vurgulandı.

UNICEF ile ortak çalışmalar yapan ve Pakistan’da kız çocuklarının eğitim hakları için verdiği mücadele ile tanınan Malala Yusufzay, savaş nedeniyle yerlerinden edilen ve eğitim haklarından mahrum bırakılan çocukların, “kayıp kuşak” olma riski taşıdığını vurguladı.

23-24 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul’da düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi öncesinde yayımlanan rapor ile çocukların eğitim hakkına daha fazla dikkat çekilmesi hedefleniyor. Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, “Education Can not Wait (Eğitim Bekleyemez)” adını taşıyan bir yardım fonu da açıklanacak.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.