Çocuk Haberleri

UNICEF: Eğitim Harcamaları Artırılmalı

UNICEF, küresel eğitim krizi yaşanmaması için eğitim harcamalarının artırılmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak, harcamaların yüzde 3’ten 5’e çıkarılması için çağrı yaptı.Suriyeli Çocukların Eğitimi

Küresel Eğitim Fırsatlarının Finansmanı Uluslararası Komisyonu tarafından yayınlanan rapora göre, düşük gelir düzeyindeki ülkelerde, 2030 yılına gelindiğinde, temel eğitim çağındaki çocukların 3’te 2’sinden fazlası, temel becerilere sahip olamayacak. Bu verilere göre, 2030 yılında eğitim seviyesi ilkokulu geçmeyen 1,5 milyar yetişkin bulunacak.

Türkiye OECD’nin Gerisinde Kaldı

Türkiye’de Eğitim Sen tarafından hazırlanan rapora göre, öğretmen, idari ve akademik personel açıkları, araç gereç gereksinimi ve benzer sorunların giderilmesi gerekiyor. Eğitim Sen 2016 raporunda MEB bütçesinin sadece zorunlu harcamaları dikkate aldığı belirtilmişti. Aynı zamanda raporda, “2014’te 62 milyar TL olan MEB bütçesi artan okul, derslik, öğretmen ihtiyacı ve acil çözüm bekleyen altyapı sorunlarına rağmen 2016 için 76 milyar 354 milyon TL olarak öngörülmüştür.” İfadelerine yer verilmişti.

Eğitim İş tarafından yayınlanan rapora göre, eğitime ayrılan 76 milyon TL bütçe yetersiz. OECD ülkelerinde milli gelirin ortalama yüzde 6’sı eğitime ayrılıyor. Türkiye’de ise eğitime ayrılan oran milli gelirin yaklaşık %3,4’ü. Bu bütçeyle, Türkiye eğitime en az pay ayıran ülkeler arasında yer alıyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir