Anne Baba Okulu

Üstün Zekalı Çocukların Eğitimi

Üstün zekalı çocukların kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri ve geliştirebilmeleri için okul öncesi ve temel eğitimde okul seçimine dikkat etmek gerekiyor. Üstün zekalı çocukların fark edilmesi ve iyi bir eğitim almalarÜstün Zekalılarının sağlanması için ebeveynlerin bilinçli davranması önem taşıyor.

Üstün Zekalı Çocukların Özellikleri

 • Çabuk öğrenir ve öğrendiklerini kolay kolay unutmazlar.
 • Yaşıtlarından daha olgun davranırlar.
 • Entelektüel konulara merakları vardır.
 • Kendilerinden büyük olan oyun arkadaşları ile oynamayı tercih ederler.
 • Farklı ilgi alanlarına sahip olurlar. Uzay, böcekler, insan vücudu gibi.
 • Bulmaca, sayı ve labirentler ile ilgili uğraşılardan hoşlanırlar.
 • Yaratılışla ilgili sorular sorabilirler.
 • Müzik, sanat, drama gibi alanlarda genellikle yeteneklidirler.
 • Geniş bir kelime dağarcığına sahiptirler.
 • Belgesel seyretmekten keyif alırlar.
 • Espri ve mizah yetenekleri gelişmiştir.

Üstün zekalı çocukların nitelikli bir eğitim alması ve kendilerini geliştirebilmeleri için gerek okul öncesi gerekse temel eğitimde özel eğitim veren kurumlardan destek alınması önemlidir. Çocuk üniversitelerinin üstün zekalı çocuklara yönelik eğitimleri çocukların kendilerini geliştirmelerine önemli fayda sağladığı gibi, çocuğun ilgilendiği alanlarla ilgili etkinliklere ve kurslara katılması da önemlidir.

Bilime ilgi duyan ve bu alanda kendilerini hızlı bir şekilde geliştirebilen üstün zekalı çocukların, bilimle ilgili etkinliklere katılmasının teşvik edilmesi oldukça önemlidir. Çocuğa özel bir çalışma alanı yaratılması hem mutlu olmasını hem de zihinsel becerilerini artırmasını sağlar.Üstün Zekalılar

Üstün Zekalı Çocuklar için Okul Seçimi

Ebeveynlerin üstün zekalı çocuklar için okul seçerken dikkat etmesi gerekenlerin başında; okulun fiziki şartları ve sunduğu imkanlar, öğretmenlerin sahip olduğu tecrübe ve bilgi düzeyleri, okul dışı aktiviteler ve okulun eğitim anlayışıdır.

Türkiye’de halihazırda üstün yetenekli çocuklara özel eğitim veren devlet kurumu olmadığı gibi, özel kuruluşların sayısı da oldukça azdır. Ebeveynlerin çocuğa destek olması ve çocuğun kendini geliştirebilmesini sağlaması için, okul seçimi son derece önemli olduğu gibi, bu konuda Türkiye Üstün Zekalılar Vakfı’ndan da destek alınabilir.

Okul öncesi dönem ve ilkokul döneminde, üstün zekalı çocukların özel eğitim alabileceği alanlar kısıtlı olduğu gibi, bu dönemde daha hızlı öğrenen ve gelişmeye daha açık olan çocuğa uygun ortam sağlayabilmek için ebeveynlerin yaşadıkları bölgede bulabilecekleri imkanlar ile ilgili detaylı araştırma yapması önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir