Çocuk Bilim

Üzüm – Konuşan Meyveler

Merhaba çocuklar. Ben üzüm, yani en fazla çeşide sahip olan meyvelerden biri. Üzümün 15 binden fazla çeşidi vardır. Aynı zamanda dünyada kültürü yapılan en eski meyvelerden de biridir. Bu yüzden biraz yaşlı olduğum söylenebilir.

Dünyada en fazla tüketilen muz, elma gibi meyveler arasında üzüm de yer alır. Ancak üzüm üretimi, tüketilenden çok daha fazladır. Üzüm yetiştiriciliği dünyanın birçok bölgesinde yapılır. İtalya, Çin, ABD, Fransa, İspanya gibi ülkeler üzüm yetiştiriciliğindeki en büyük paya sahip olan ülkelerdir.Üzüm - Konuşan Meyveler

Üzüm yaz aylarında yetişir. Özellikle Haziran ayının sonunda olgunlaşmaya başlarız. Sonbahara kadar da üzüm yemeye devam edebilirsiniz. Hem lezzetli hem de çok faydalı bir meyve olan üzüm, antioksidan etkisine sahiptir. Aynı zamanda, beyin hücrelerini korur ve kan yapımına da yardımcı olur. Bu yüzden, hem güçlü hem de daha iyi çalışan bir beyin için üzüm tüketebilirsiniz.

Ancak unutmayın, her meyveyi mevsiminde tüketmek gereklidir. Yaz aylarında tüketebileceğiniz; üzüm, çilek, siyah erik gibi meyveleri bol bol yiyerek hem sağlıklı hem de güçlü olabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.