Çocuklar için Eğlence

Van Gölü Canavarı ismini buldu: Canovan!

Efsaneleşen canavar için düzenlenen “Van Gölü Canavarı Resmini ve İsmini Arıyor” yarışması sonuçlandı. 15 yaş üstü ve 15 yaş altı kazanan finalistler ise şöyle…

Yıllardan bu yana varlığı ve yokluğu tartışılan ‘Van Gölü Canavarı’ için yapılan yarışmayla hayali canavar resme yansıtıldı. Gevaş Kaymakamlığı tarafından düzenlenen yarışmada elli bine yakın kişi, finale kalan isim ve resimler için oy kullandı.

15 yaş üstü yarışmacılardan Manisa’dan Mehtap Yenibağcı’nın biri dişi diğeri erkek olarak resmettiği Akdamar Kilisesi figürlü ‘Van Gölü Canavarı’ resmi 1602 oy aldı. 15 yaş altı ise Samsun’dan Göksu Yılmaz’ın çizdiği ters lale figürlü canavar resmi 1901 oyla ilk sırayı aldı. Yarışmada öne çıkan isimlerden ‘Canovan’ 2 bin 617 oyla birinci ‘Vancan’ ise 2 bin 252 oyla ikinci oldu.

Canavarın varlığı ile ilgili ilk spekülasyonların yapılmaya başlandığı 1995 ile 1997 yılları arasında Van’a canavar görme meraklıları akın etmişti.

Van Gölü’nde yaşadığı iddia edilen canavarı gördüğünü ileri süren bazı kişilerin beyanları gazetelerde boy boy yer aldı.

Türkiye’de yoğun ilgi ve merakı değerlendiren Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, ilçenin girişine bir canavar heykeli dikerek, canavar arama timi kurmuştu.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir