Çocuk Haberleri

Van’da Çocuk Yaşta Evlilikleri Önlemek için Başlatılan Proje Büyüyor

Van Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA – KOOP), çocuk yaşta evlilikleri önlemek için başlattıkları projenin kapsamını genişleterek; kuaför, düğün salonları, gelinlik satan mağazalar ile iş birliği yapacak.Van'da Çocuk Yaşta Evlilikleri Önleme

Çocuk Yaşta Evlilikleri Durdurmak için Kuaförlerle İş Birliği

Çocuk yaşta evliliğin yoğun olduğu bölgelerden biri olan Van’da; çocuk yaşta evliliğin önlenmesi, özellikle kız çocuklarının zorla evlendirilmesinin önüne geçilmesi amacıyla başlatılan çalışmaların etkili olabilmesi için yeni yöntemler uygulanmaya başlandı. Kuaförler yapılan iş birliği sayesinde; Van’daki kuaförler 18 yaşından küçük çocuklara gelin başı ya da damat traşı yapmama kararı aldı. Projeye destek veren kuaförler, vitrin camlarına, “18 yaş altı gelin saçı ve damat tıraşı yapmıyoruz” yazısını astı.

Kuruluşlarla İş Birliği Yapılmaya Devam Edilecek

Sabancı Vakfı hibe programları kapsamında destek alan “Van’da Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi” kapsamında, üç yıldır köy ve ilçeler ziyaret ediliyor. Projenin daha etkili hale gelmesi ve çocuk yaşta evliliklerle mücadelenin başarılı olması için, kuaförlerin yanı sıra, gelinlik ve damatlık satan mağazalar ile düğün salonu sahipleriyle de iş birliği yapılması hedefleniyor.

Gülmay Gümüşhan: Çocuk Yaşta Evlilik, Çocukları Ölüme Götürüyor

YAKA – KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan, çocuk yaşta evliliklerde, işin içine gelinlik satanlar, muhtarlar ve düğün salonu sahiplerinin de girdiğini ve tüm bunların çocukları ölüme götüren halkalar olduğunu söyledi. Çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için yürütülen çalışmalar kapsamında, okul servislerinin camlarına etiketler yapıştırılacağını söyleyen Gülmay Gümüşhan, çocuk yaşta evliliklerin önüne geçilmesi için kuruluşlarla iş birliği yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı