CiciPedia

Veremle Savaş Eğitimi Haftası (4-10 Ocak 2016)

Veremle Savaş Eğitimi Haftası, her yılın ilk pazartesini içine alan hafta kutlanır. İlkçağlardan beri, insan yaşamını tehdit eden en tehlikeli hastalıklardan biri olan verem (tüberküloz) ile mücadele tüm insanlık için önemlidir.veremle savaş

Verem Nasıl Oluşur?

Vereme “Koch Basili” adını taşıyan mikrop yol açar. Bu mikrop, yeterince havalandırılmamış alanlarda “tüberkülin” adını taşıyan bir zehir salgılar. Solunum yoluyla bulaşan mikrop<, insandan insana kolaylıkla geçebilir.

İnsanların dengesiz beslenmesi, aşırı yorulması, fazla nemli ya da havasız ortamlarda bulunması, ruhsal çöküntü yaşaması vereme yakalanma riskini artırır. Vücut direncini azaltan bu durumlarda, hastalığa yakalanma riski artar.

Verem, vücutta ilk olarak akciğerlere yerleşir. Tedavi edilmemesi durumunda ise lenf bezlerine ve beyin zarına kadar ilerleyebilir. Bu durumda, verem ölümcül bir hastalık haline gelir.

Verem ile Mücadele

Verem ile mücadelede en önemli etkenler; yeterli dinlenme, temiz havanın olduğu ortamlarda bulunma, ilaç kullanımı ve dengeli beslenmedir. Vücut direncinin artması durumunda, 6-8 hafta içerisinde, veremden kurtulmak mümkündür. Ancak yetersiz beslenme, etkili dinlenememe, kirli havanın olduğu ortamlarda bulunma, veremle mücadeleyi zorlaştırır.

Verem Haftası Şiirleri

Verem Hastalığının Belirtileri

Veremden Korunma Yolları

Verem Vücudu Nasıl Etkiler?

Verem Nasıl Ortaya Çıkar?

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.