Çocuk Gelişimi

Verimli Bir Sömestr İçin İpuçları

İyi planlanan tatil dönemi çocuklar için dinlenme, eğlenme ve de öğrenme imkanı sağlar. Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölüm Başkanı Özen Yazğan; okul zamanı hayatı başkaları tarafından planlanan çocuğun, tatil sayesinde plan yapma ve zaman yönetimini öğrenme fırsatı bulduğunu belirtiyor.

İşte size verimli ve keyifli bir tatil geçirmenin ipuçları:

  • Tatil çocuğun kendini kültür, sanat ve spor gibi farklı konularda geliştirebilmesi için iyi bir fırsat sunar. Müze, sergi, tiyatro gibi çocuğun dünyaya bakış açısını geliştirecek etkinlikler, tatil başlangıcında onunla birlikte planlanabilir. Bu noktada çocuğun beğenisi ve yaş düzeyine uygun etkinliklerin seçimine dikkat etmek gerekir.
  • Çocuğa tatilde gezdiği, gördüğü yerlerle ilgili notlar alması, resimler çizmesi için günlük hediye edilebilir. Böylece çocuğun hem ifade gücünün gelişmesine katkıda bulunulur, hem de çocuk, çocukluğuna dair anılarını biriktirebilir.
  • Çocuklar iyi yönlendirilmediklerinde tüm zamanlarını televizyon ya da bilgisayar başında harcayabilirler. Bunları çocuğa yasaklamak yerine, yapmaktan keyif alacağı etkinlikler sunmak gerekir. Evde beraberce yapacağınız tamir işleri bile eğlenceli olabilir.
  • Kitap okumak çocuğun zihinsel olarak pek çok becerisini geliştirdiği gibi yenidünyalara da kapı açar. Evde kitap okumasını teşvik edecek ortamlar sağlamak, kütüphanesine tatilde okumaktan hoşlanacağı kitaplar almak, kitap okumayı sevmesine yardımcı olur. En önemlisi de anne babanın bu konuda örnek olmasıdır.
  • Tatille ilgili planlama yaparken, okul tarafından çocuğa verilen çalışmalar varsa bunların nasıl yapılacağı ile ilgili de bir plan oluşturmak gerekir. Çalışmaların son güne bırakılması çocuğun ikinci döneme gergin ve hazırlıksız başlamasına neden olur.
  • Özellikle merkezi sınavlara hazırlanma sürecindeki ikinci kademe öğrencileri dinlenmenin yanı sıra sınava yönelik hazırlıklarını bu süreçte pekiştirebilir ve ikinci döneme iyi bir başlangıç yapabilirler.
Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.