Anne Baba Okulu

Verimli Yaz Tatili

Verimli yaz tatili için hem ebeveynlere hem de çocuklara görevler düşüyor. Tüm yazı okul dönemi gibi programlamayın. Fakat dersleri de ihmal etmeyin.

Okulların kapanmasının ardından üç aylık tatil sürecine giren yaklaşık 20 milyon öğrencini, tatil dönemini verimli bir şekilde değerlendirmesi büyük önem taşıyor. Hem derslerdeki eksikliklerin giderilmesi hem de dinlenme açısından önemli olan yaz tatilinde, ebeveynlerin çocukları doğru yönlendirmesi gerekiyor.

yaz-tatili-4

Ebeveynlerin yaz tatili dönemindeki tutumları genellikle karne notları doğrultusunda şekilleniyor. Karne notları iyi olan çocukların, tatilde istedikleri gibi vakit geçirmesine ortam hazırlanırken, karne notları beklenenin altında olan çocuklara ders çalışma konusunda baskı yapılıyor. Çocukların karne notlarına bağlı olmaksızın, tatil döneminde hem konu tekrarı yapmaları hem de kendilerine vakit ayırmaları gerektiği gibi, ebeveynlerin bu süreçte çocuklarla iş birliği yapması da önem taşıyor.

Karne Notları Sürekli Gündeme Getirilmemeli

Karne notlarının başarılı ya da başarısız olması fark etmeksizin, çocukların aldığı notların uzun süre gündemde tutulmaması gerekiyor. Ebeveynlerin, karne notlarını çocuklarla birlikte değerlendirmeleri önemli olduğu gibi, yaz tatilinde çocukların eksik kaldığını düşündüğü konular için çalışma yapılmalı ve başarılı öğrencilerin de konu tekrarları yapmasına teşvik edilmesi önem taşıyor.

Çocukların Yabancı Dilini Geliştirmesine Yardım Edilmeli

yaz-tatili-3

Verimli yaz tatili çocukların yabancı dil öğrenmesi için oldukça uygun bir fırsat olduğu gibi, çocukların dil kurslarına gönderilmesi ya da farklı materyaller aracılığı ile dil bilgilerini geliştirmeleri önem taşıyor. Ebeveynlerin bu konuda çocuklara destek vermesi ve dil bilgilerini geliştirmeleri için teşvik etmesi gerekiyor.

Çocukların Teknoloji Kullanımı Yasaklanmamalı, Etkili Hale Getirilmeli

Çocukların yaz aylarında bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazları kullanması için belirli sınırlamalar getirilebileceği gibi, çocuklara çeşitli bilgisayar eğitimleri konusunda da destek verilmesi fayda sağlıyor. Kod yazma, tasarım öğrenme gibi çocuklar için hazırlanan dersler aracılığı ile çocukların teknolojide üretici konuma geçmesi için ebeveynlerin çocuklara danışmanlık yapması gerekiyor.

yaz-tatili-2

Çocuklar Spora Yöneltilmeli

Yaz aylarında çocukların spora yönlendirilmesi de oldukça önemli. Çocuklar yaz spor okulları ile tatil boyunca spor yapabileceği gibi, bireysel olarak ya da arkadaşları ile de sportif aktivitelerde bulunabilir. Çocukların sağlıklı gelişimi açısından son derece mühim olan spor faaliyetlerinin çocuklarda bir alışkanlık haline getirilmesi için yaz ayları son derece ideal.

Çocuklar Sanata Yönlendirilmeli

Çocukların bakış açılarının gelişebileceği ve farklı alanlarla ilgilenebileceği bir süreç oluşturabilmek için, kültür ve sanat etkinliklerine yönlendirme yapılması önem arz ediyor. Çocuklar; resim, heykel, müzik, el işleri gibi sanat dallarında kendilerini geliştirdikçe, hem düşünme becerileri hem de kendilerine olan güvenleri artıyor.

Verimli yaz tatili boyunca, çocukların hem kişisel ve zihinsel hem de sosyal ve fiziksel becerilerini güçlendirmeleri ve okul dönemine iyi bir şekilde hazırlanabilmeleri için ebeveynlerin çocuklara destek vermesi büyük önem taşıdığı gibi, çocuklara örnek olmak için ebeveynlerin de aktivite programları içerisinde yer alması öneriliyor.

Yaz tatilini verimli bir şekilde geçirebilmek için gerek anneler gerekse babalar, belirli bir program doğrultusunda ilerlemelidir. Çocukların tatil boyunca hem aktivitelere katılması hem de kendini geliştirmek istediği alanlarda çalışmalar yapması için programa ihtiyacı olduğu gibi, ebeveynlerin de çocuklarla geçirilen zamanın kalitesini artırabilmesi için program yapması fayda sağlar.

Ebeveyn ve Çocuk Tatil

Yaz Tatilinde Çocuğunuzla Nitelikli Vakit Geçirin

 1. Hafta sonlarında yapacağınız etkinlikleri çocuklarınızla birlikte planlayın. Her hafta sonu sanat, kültür, bilim, edebiyat ya da spor gibi etkinliklerden birine yer verin.
 2. Çocukların yaz okulu, sanat okulu ya da bilim atölyelerine katılmasını yeterli olarak görmeyin. Yaz okulları ya da atölye çalışmalarında öğrendiklerini birlikte yapmayı da deneyin.
 3. Çocuğun özgüveninin artması için kendini ifade etmesine ve kararlarda rol oynamasına izin verin.
 4. Daha önce yapmadığınız ya da okul döneminde fırsat bulamadığınız etkinlikleri yaz tatilinde yapmaya çalışın. Farklı etkinlikler yapmanız, çocuğun bakış açısının gelişmesini sağlayacaktır.
 5. Çocukları tatil boyunca kitap okuma, günlük tutma, resim yapma gibi etkinliklere teşvik edin. Siz de boş zamanlarınızda bu etkinlikleri yaparak, çocuğa örnek olun.
 6. Çocuğun yaratıcılığını artırabilmek için eski malzemelerden yeni tasarımlar yapmaya çalışın. Bunun için DIY projelerini inceleyebilirsiniz.
 7. Nitelikli zaman geçirmek için aktivitelerin yanı sıra, belirli konularda çocuklarla tartışın. Çocuğun soru sorma ve problem çözme becerilerini geliştirebilmek için doğa, hayvanlar ya da arkadaşları konusunda onu farklı bakış açılarından bakmaya yönlendirin.
 8. Dans, müzik ya da tiyatro gibi sanat dallarında çocuğunuzu teşvik edin. Yeteneklerinin farkında varmasını sağlayarak, hem merakını hem de özgüvenini artırabilirsiniz.
 9. Yaz tatili boyunca, tatil yapma imkanı bulmanız durumunda, çocuğunuzla birlikte vakit geçirmeye özen gösterin. Başka çocuklarla oynayarak sosyalleşmesi ya da grup çalışmalarına katılması önemli olduğu gibi, birlikte yapacağınız etkinliklerin de aranızdaki ilişki açısından son derece önemli olduğunu unutmayın.
 10. Çocuğunuzu daha önce yapmadığı ya da hiç bilmediği alanlara yönlendirin. Yaz tatilinde çocuğunuza kod yazmayı öğretin. Matematiksel düşünme becerilerini artırmasını ve ‘üretim’ yapmanın önemini anlamasını sağlayın.
 11. Çocuğunuzla birlikte program yaparak, sizinle yapmak istediği etkinliklerin listesini çıkarın. Bu listeden en az birkaç etkinliği programlayarak yapmaya çalışın.

Çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi geliştirebilmek ve bağlarınızı güçlendirebilmek için önemli bir fırsat olan yaz tatilinde, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz size kendinizi daha iyi hissettireceği gibi, çocuğunuzun da ruhsal, mental ve duygusal açıdan gelişmesine büyük etki edecektir.

Tatil döneminde çocuklarla ilgilenmek ve onları doğru yönlendirmek gelişimleri açısından önemli olmakla birlikte, çalışan anne ve babaların çocuklara bu dönemde daha fazla zaman ayırması gerekebilir. Bu nedenle çocukların bazı konularda teşvik edilmesi ve birlikte yapılacak aktivitelerin önceden belirlenmiş olması önemlidir.

Gerek tatil yaparken, gerekse evde vakit geçirirken çocuklarla birlikte oyun oynamak, etkinlikler yapmak, hafta sonları birlikte program yapmak gibi faaliyetler çocuğun gelişimi açısından önemli bir yere sahip olduğundan, ebeveynlerin yaz tatili için alternatifler geliştirmesi önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir