Çocuk Haberleri

VİKO Çocuk Tiyatrosu perdelerini açtı

Elektrik anahtarı ve priz sektörü markası VİKO’nun, çocuk tiyatrosu ekibi ile çocukları enerji verimliliği konusunda bilgilendirmek üzere sahnelediği “Aydınlık Bir Gelecek İçin” adlı oyun, perdelerini yeniden açıyor.

Her geçen gün tükenen doğal kaynaklar ve kirlenen çevre, dünyamızın ve insanlığın geleceğini tehlikeye atıyor. Enerji için ödenen bedeller ise, her geçen gün artıyor. Bu bağlamda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın enerji kullanımı ve tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki örnek projeleri ile tanınan VİKO’nun oluşturduğu VİKO Çocuk Tiyatrosu, teması enerji verimliliği olan ‘Aydınlık Bir Gelecek‘ isimli oyununu yeniden sergilemeye başlıyor. Oyun, İstanbul’da her gün bir okulda öğrencilere ücretsiz olarak sahnelenecek. Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte perdelerini ilk kez Maltepe ilçesi okullarında açacak olan tiyatro ekibi, bu yıl 100 bin öğrenciye ulaşmayı amaçlıyor.

VİKO, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürütülen ‘Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği’ projesinde 3 yılda 250 bin öğrenciye ulaşmayı başardı. Büyük hedef ise, 2020 yılına kadar 1 milyon öğrenciye ulaşmak.

Viko-Cocuk-Tiyatrosu

Proje, sürdürülebilir bir dünya hedefi ile öğrencileri bilinçlendiriyor

Proje kapsamında ayrıca, öğretmenlerin de projeye katılım ve desteğini sağlamak amacıyla yaklaşık 1,450 okul temsilcisi öğretmene yönelik olarak Okul Enerji Yöneticisi eğitimi gerçekleştirildi.

Enerji verimliliği konusundaki sorumluluğun, kalıcı bir bilinç haline gelmesi için her yıl okullarda uygulanan proje, önümüzdeki süreçte de İstanbul’daki ilk ve ortaokulların enerji tüketiminde anlamlı bir azalma gerçekleşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Okullarda gerçekleştirilen proje uygulamalarının pekişmesi için farkındalık afişleri ve tüm elektrik anahtarlarına ‘Gereksizse Kapat, Geleceği Aydınlat’ uyarı yazısı asılıyor. Öğrencilerin projeye etkin katılımlarını sağlamak amacı ile oluşturulan Enerji Verimliliği Kulüpleri’nde görev alan öğrenciler, öğretmenleri ile birlikte enerji verimliliği konularında birçok çalışma gerçekleştiriyor. Her öğretim yılı sonunda ise projeye katılan okullar arasında düzenlenen yarışma ile projedeki örnek okullar ödüllendirilirken, diğer okulların da özendirilmesi sağlanıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir