CiciPedia

Yağmur Nedir? Yağmur Nasıl Oluşur?

Yağmur nedir merak ediyor musunuz? Yağmur nasıl oluşur, neden yağmur yağar gibi soruların cevapları yazımızda.

Yağmur Nedir?

Yağmur, bulutlardan su şeklinde yağan yağış biçimidir. Yağmur taneleri düşme esnasında kuru havadan geçerken bir kısmının veya tamamının buharlaşması sonucu bulut tabandan aşağı doğru sünüyormuş gibi görünür buna virga denilir.

Yağmur nedir?

Yağmur Nasıl Oluşur?

Havanın içindeki su buhar miktarı o havanın taşıyabileceği en fazla nem miktarına ulaştıktan sonra “Doymuş hava” olur ve daha fazla su buharını içine alamaz. Doymuş bir havanın ısısı düşerse, taşıyabileceği nem miktarı da düşer. Bu durumda taşıyabileceği miktarı geçen su buharı miktarı yoğunlaşarak yağış halinde yeryüzüne döner.

Yağmur yağmadan önce buharlaşma ve yoğunlaşma olmak üzere iki evreden geçer. Gün ışığının etkileri ile metreküplerce sular buharlaşarak atmosfere karışır. Atmosfere doğru yükseldikçe, ısı kaybederek en soğuk bölgeye ulaşır.

Bu buhar tanecikleri, havadaki toz parçacıklarına tutunup, su damlaları haline gelip birleşerek bulutları oluşturur. Bulutlar yeterli büyüklüğe ulaşınca, yer çekiminin de etkisiyle yere düşer. Bu işlem toplam 8 günde gerçekleşmektedir. Su taneciklerinin bulutları oluşturması işlemi iki şekilde gerçekleşir.

  • Çarpışma ile Birleşme: Bulutları oluşturan su tanecikleri rüzgarın etkisi ile savrularak birbirlerine çarparlar ve çarpışan tanecikler birleşir.
  • Kristalleşme ile Birleşme: Hava sıcaklığının bir anda düşmesi ile oluşan su tanecikleri donar. Bu su tanecikleri yeryüzüne eriyerek inerler.

Yağmur Çiselemesi Ne Demektir?

Yağmur çiselemesi, havada kalması gereken su damlacıklarının yere inmesi demektir. Bu damlaların yere inmesi, kendi ağırlıkları sebebiyle değildir. Rüzgar, havada kalması gereken su damlacıklarını aşağı doğru iter. Böylece, “yağmur çiselemesi” olarak adlandırılan olay gerçekleşmiş olur.

Yağmur nedir?

Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Güzel Kokar?

Havanın ve toprağın sıcak olduğu günlerde, yağmur yağdıktan sonra topraktan güzel bir koku yayılır. Toprağın güzel kokmasının birçok nedeni vardır ama en önemlisi, havadaki nem oranı ile toprakta yaşayan bir çeşit bakteridir. Toprakta, karanlık ortamda yaşayıp, gelişen bu bakteri türü, kurak dönemlerde kendini korumak için ‘spor’ adı verilen özel yapılar üretir. Yağmur damlaları, kuru toprağın üzerine değer değmez buharlaşırken, toz halindeki sporlar da buharla beraber yükselir. Yağmur yağdığı sırada havadaki nem oranı fazla olduğundan, bu sporların havaya karışması ve kokunun yayılması daha kolay olur.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.