Çocuk Gelişimi

Yaratıcı Çocuk – Çocuğun Karakter Gelişimi

Yaratıcı çocuk düşünme ve problem çözme becerileri gelişmiş bir çocuktur. Karakter gelişiminde yaratıcılık çocuğun özgüven kazanmasına da yardımcı olur.

Yaratıcı çocuk

Yaratıcılık Neden Önemli?

Hayata yaratıcı bir tavırla yaklaşan çocuk, yeni fikirlere ve olasılıklara daha açık, başkalarının bakış açılarını daha iyi anlayabilecek ve problemlere birden fazla çözüm bulma ihtimali daha yüksek olacaktır. Sıradışı bir yaratıcılıktan bahsetmiyoruz. Günlük yaratıcılık da aynı derecede önemli. Yaratıcılık; çocuğun ruh halinin daha iyi olmasına, stresle başa çıkmasına, diğer insanlarla ve dünyayla daha fazla bağlantıda hissetmesine ve hatta yaşamda anlam ve amaç bulmasına yardımcı olmak için önemlidir.

Çocuğunuzun Yaratıcılık Özelliği Gelişmiş mi?

Aşağıdaki maddelerden kaçı çocuğunuz için geçerli:

  • Sık sık yeni deneyimler yaşamanın ve yeni şeyler yapmanın yollarını arar.
  • Hedeflerine ulaşmak için farklı yollar düşünür.
  • Rahatlık alanının dışına çıkan kararlar alabilir.
  • Yeni bir şeyler öğrenmeye karşı heveslidir.
  • Farklı bakış açıları ile düşünceler arasında bağ kurmaya çalışır.
Yaratıcı çocuk

Çocuğunuzda Yaratıcılığı Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Model Oluşturun

Yeni deneyimler için istekli olun ve yeni şeyler görmek için yollar arayın. Bir hedefe ulaşmak için yolunuzda esnek olun: “Bu gitarı nasıl çalabilir? Resim yapıyor ama çok da iyi değil. Başka bir şeye mi yönelmeli?” Bir görevi tamamlamaya odaklanmak yerine, aynı hedefe ulaşmak için kullanabileceği farklı yollar düşünün. Ya da bunu neden yaptığını sorgulamasını sağlayın.

Övün

Çocuğunuzaki yaratıcı düşünceyi takdir edin: “Bu fikri düşünmedim, ama gerçekten işe yarıyor.” Tarih boyunca veya yerel toplumunuzdaki örnek sanatçılar, bilim insanları ve liderler arasındaki yaratıcılık örneklerini arayın ve çocuğunuza bunlardan bahsedin.

Etkileşim Kurun

Açık uçlu sorular sorun. Karmaşık bir soruna genellikle basit ve tek bir cevap olmadığına dikkat edin: “Olabildiğince çok farklı çözümler bulalım.” Oynamak ve hayal kurmak için zaman ayırın. Her gün aynı rutinde sıkışıp kalmak kolaydır, bu nedenle çocuğunuzun bir şeyleri sarsmak için bile küçük yollar bulmasına yardımcı olun.

Nasıl Yönlendirebilirsiniz?

Yaratıcı çocuk yetiştirmek için ne yapılmalı? Çocuğunuza seçim hakkı tanıyın. Bırakın istediklerini uygulasın. Onu bağımsız olmaya teşvik edin ve bu konuda onu destekleyin. Hayal gücü gelişsin diye destekleyici olun. Kitaplar alın, konserlere, sergilere gidin. Kepçeyi mikrofon olarak kullanmasına kızmayın. Sorular sorun. Düşünmeye sevk edin. Oyunlarında eşlik edin. Çamurla oynamasına izin verin. Bırakın kirlensin. Sonra temizlenmesine yardım edin. Hikayeler anlatın, tamamlamasını sağlayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir